english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Velvyslanectví si připomnělo památku masakru v Lidicích formou vzpomínkového večera.

Ve čtvrtek 13. června se na Velvyslanectví České republiky v Londýně konala vzpomínková akce „Remembering Lidice“.

Akci Velvyslanectví uspořádalo při příležitosti 82. výročí masakru v Lidicích a skládala se z přednášky a promítání filmu. Hosty přivítal zástupce velvyslankyně pan Michal Strouhal a následovala přednáška o historickému a politickému významu masakru v Lidicích, kterou připravil Dr. Thomas Lorman ze School Slavonic and Eastern European Studies z prestižní londýnské univerzity University College London. Diváci pak měli možnost shlédnout film českého režiséra Petra Nikolaeva „Lidice“ z roku 2011.

Osud obce Lidice, nacházející se na Kladensku, je jednou z nejtragičtějších událostí české historie. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 Gestapo dlouho pátralo po pachatelích. Nacisté byli přesvědčeni, že musí alespoň vyslat českému národu výstražnou zprávu. Za tímto účelem byly vybrány právě Lidice pod záminkou podezřelého dopisu, který měl poukazovat na spojitost rodiny Horákových z Lidic s atentátem, přestože při vyšetřování nebyly nalezeny žádné důkazy. V noci z 9. na 10. června vtrhli nacisté do lidických domů, muže zastřelili, vybrali děti k poněmčení a ženy odvlekli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. K vyhlazení vesnice byl použit jak oheň, tak i trhaviny. Podobný osud čekal o několik týdnů později i Ležáky, obec na Chrudimsku.

Vypálení Lidic mělo své ohlasy i v zahraničí. Za zmínku stojí především hnutí “Lidice shall live”, které založil v britském Stoke-on-Trent Sir Barnett Stross v září téhož roku. Byla tak spuštěna mezinárodní kampaň s cílem nedopustit, aby obec zmizela z mapy a svět na ni zapomněl. Na znovuvybudování Lidic bylo díky tomu vybráno poměrně velké množství peněz. Tento významný akt solidarity dodnes připomíná Růžový sad míru a přátelství dodnes kvetoucí mezi dřívějšími a novými Lidicemi, jež taktéž založil Sir Stross v 50.letech.