english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spojené království opouští Evropskou Unii

Spojené království opouští Evropskou unii ve 23:00 britského (24:00 středoevropského zimního) času v pátek 31. 1. 2020. Z hlediska českých občanů a firem tím zatím NEDOCHÁZÍ k praktickým změnám, jelikož až do konce roku 2020 bude platit tzv. přechodné období. To vyplývá z přijaté výstupové dohody a během něj budou vztahy s Británií, co se týká života ve Spojeném království (UK), cestování či obchodování s Británií, probíhat jako dosud. Českým občanům žijícím a pracujícím v UK, kteří chtějí v zemi setrvat i po konci přechodného období (31.12.2020), však doporučujeme se zaregistrovat v britském „EU Settlement Scheme“, pokud tak již neučinili. Konec přechodného období přinese řadu podstatných změn, a to i v případě, že bude včas přijata zcela nová dohoda o partnerství mezi EU a Británii pro období po roce 2020. O té se bude EU s Británií jednat v průběhu letošního roku. 

Přechodné období:
Během přechodného období se na Spojené království bude pohlížet, jako kdyby bylo i nadále členem EU, a bude se na něj vztahovat unijní právo v plném rozsahu, a to včetně nově přijatých pravidel. Během této doby se tedy bude Británie řídit pravidly vnitřního trhu EU, ale nebude se již podílet na jejich tvorbě. Bude také probíhat vyjednávání nové dohody EU-UK.  
 

Občané: 
Během přechodného období nedochází ke změnám, tj. do konce r. 2020 mohou občané EU a jejich rodinní příslušníci do Británie přijet, pracovat, studovat či žít tak, jako dosud. Obdobně zůstávají stejná práva zachována občanům Spojeného království při cestách/pobytu v členských státech EU. Ke změnám dojde až od počátku roku 2021, bude však záležet na tom, jaké podmínky budou dojednány v rámci dohody o úpravě vztahů mezi EU a Británií.
Pokud čeští občané žijící a pracující v Británii budou chtít zůstat v zemi i po konci přechodného období, musí se zaregistrovat v tzv. EU Settlement Scheme, a tím dosáhnout  tzv. status usedlíka (settled status), nebo „předběžného“ usedlíka (pre-settled status), který umožní zachování jejich práv i po skončení přechodného období. Registrovat se je možné do 30. června 2021, registrace je bezplatná. Velvyslanectví ČR v Londýně velmi doporučuje našim občanům, kteří hodlají i po brexitu, resp, konci přechodného období setrvat v UK, aby se skutečně zaregistrovali v EU Settlement Scheme,  což je jediná cesta, jak si zajistit možnost dalšího pobytu v UK za stávajících podmínek. 
Velvyslanectví ČR Londýně, Generální konzulát ČR v Manchesteru  i Ministerstvo zahraničních věcí jsou českým občanům rovněž nápomocny. V provozu jsou krizové linky, které mohou pomoci českým občanům v situacích souvisejících s brexitem. Registraci v EU Settlement Scheme dosud provedlo přibližně 33 000  českých občanů.
 

Podniky: 
Z hlediska obchodního styku s Británií bude po dobu přechodného období platit stejný režim, jako dosud. Zboží i služby se nadále pohybují volně, jako na vnitřním trhu EU a podniky zatím nemusejí chystat žádná zvláštní obchodní opatření. (Zároveň ale je zapotřebí se začít připravovat na možné komplikovanější podmínky obchodu s Británií po skončení přechodného období, protože zatímco členství UK v EU dosud zajišťuje nejplynulejší možný obchod, žádná dohoda o volném obchodu zatím nevytvořila srovnatelné či lepší obchodní prostředí).  


Podrobnější informace a rady jsou uvedeny na stránkách velvyslanectví:

Pro občany: 
https://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizove_informace/brexit/index.html


Pro firmy: 
https://www.mzv.cz/london/cz/obchod_a_ekonomika/zpravodajstvi/obchodni_vztahy_po_brexitu.html