
Předseda Senátu Miloš Vystrčil navštívil Spojené království
23.11.2021 / 15:30 | Aktualizováno: 23.11.2021 / 20:11
Delegace Senátu Parlamentu České republiky vedená předsedou Milošem Vystrčilem navštívila ve dnech 18. až 20. listopadu Spojené království.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v doprovodu senátorů Ladislava Faktora, Jana Žaloudíka, Ondřeje Šimetky a předsedkyně Akademie věd ČR paní Evy Zažímalové navštívil Spojené království na 3denní pracovní návštěvu. Doprovázela je podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou ČR čítající přes 20 podnikatelů z různých odvětví.
Předseda Vystrčil zahájil svou návštěvu 18. listopadu otevřením Česko-britského podnikatelského fóra pořádaného na Velvyslanectví České republiky v Londýně. Česká podnikatelská delegace měla možnost dozvědět se užitečné informace o podnikání ve Spojeném království po Brexitu a seznámila se se zástupci místních firem.
Předseda Vystrčil následně v doprovodu vojenských přidělenců položil květiny u památníku Bitvy o Británii na břehu řeky Temže, do které se zapojilo také 88 československých pilotů.
Delegace Senátu poté zamířila do Westminsterského paláce, kde se setkala s předsedou zahraničního výboru Dolní sněmovny Tomem Tugendhatem, předsedou sněmovny Sirem Lindsayem Hoylem a předsedou Sněmovny lordů lordem McFallem z Alcluithu. Miloš Vystrčil se stal prvním předsedou Senátu přijatým předsedy obou komor britského parlamentu od Petra Pitharta v roce 1998.
V pátek 19. delegace zahájila den pracovní snídaní s Gregem Handsem, státním ministrem pro obchod, energetiku a čistý růst. Následně se přesunula do BBC Broadcasting House, aby se dozvěděla více o tom, jak BBC jako veřejnoprávní vysílací společnost přistupuje k financování a k boji s dezinformacemi v době rostoucí digitalizace.
Zbytek dne byl věnován české komunitě ve Spojeném království, kdy se předseda Vystrčil se svým doprovodem setkal se zástupci českých komunit ve Spojeném království, českými vysokoškoláky v Londýně a pronesl úvodní řeč na zahajovacím zasedání Společnosti českých a slovenských doktorů ve Spojeném království.
V sobotu se delegace přesunula do Oxfordu, kde navštívila profesora Paula Flathera, známého svou pomocí československému disentu v dobách komunistického Československa, a profesora Rajendru Chitnise a jeho studenty bohemistiky na Oxfordské univerzitě. Předseda Vystrčil a jeho kolegové ze Senátu poté debatovali o sametové revoluci a jejím odkazu na debatě pro studenty Oxfordské univerzity a zakončili návštěvu na „Velvet Diner“, pořádané Oxford University Czech and Slovak Association.