english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adventures & Discoveries
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavte výročí 80. let Operace Anthropoid na Velvyslanectví České republiky v Londýně

V roce 2022 si připomínáme 80 let od jedné z nejzásadnějších vojenských operací druhé světové války – Operace Anthropoid. Českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, vytrénovaní Special Operations Executive ve Velké Británii, spáchali atentát na druhého nejvýše postaveného funkcionáře nacistického režimu a jednoho z autorů Holocaustu, Reichsprotektora Reinharda Heydricha. Význam tohoto činu měl nejenom zásadní vliv na vývoj války v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava, ale v celé Evropě. Velvyslanectví proto k tomuto významnému výročí připravilo sérii dvou vzpomínkových večerů, které mají za úkol připomenout události atentátů a jejich pozadí ve vztahu k Velké Británii. Každý z večerů se bude skládat z přednášky s diskuzí a promítání filmu. Počet míst je omezen kapacitou promítacího sálu.
 

27. května 2022 v 19:00 Přednáška George Bearfielda „The Last Parachutist“ a promítání filmu Seana Ellise „Anthropoid“ (2016)

Místo konání: Promítací sál Velvyslanectví České republiky  v Londýně, 26 Kensington Palace Gardens, W84QY

Na den 80 výročí samotného atentátu jsme si připravili přednášku George Bearfielda a promítání filmu Anthropoid. George Bearfield je synem československého výsadkáře Jaroslava Bublíka a synovcem Josefa Bublíka, který společně s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem zahynuli v kostele Svatého Cyrila a Metoděje v Praze po spáchání atentátu. George je autorem knihy Foursquare: the Last Parachutist, která vypraví příběh jeho předků a tomu se také bude věnovat ve své přednášce. Film Anthropoid britského režiséra Seana Ellise je nejnovějším filmovým zpracováním tohoto příběhu a v hlavních rolích se představili irské filmové hvězdy Cillian Murphy a Jamie Dornan.     

Film bude promítán v anglickém znění bez titulek. Vstup na akci je zdarma, zaregistrovat se je možné na events.london@embassy.mzv.cz.

 

17. června v 19:00 Přednáška Gillian Halcrow „Special Operations Executive (SOE): Churchill’s Secret Army“ a promítání filmu Jiřího Sequense „Atentát“ (1964)

Místo konání: Promítací sál Velvyslanectví České republiky  v Londýně, 26 Kensington Palace Gardens, W84QY

Na den před výročím hrdinné smrti 7 československých parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v kostele Svatého Cyrila jsme si připravili přednášku Gillian Halcrow a promítání filmu Atentát. Gillian Halcrow je dcerou britského podplukovníka Ernsta van Maurika, který v rámci SOE osobně trénoval československé výsadkáře včetně Jana Kubiše a Josefa Bublíka. Ve své přednášce se bude věnovat tomu, jak trénink výsadkářů v rámci SOE probíhal a také vybraným misím, ať už těm úspěšným, tak těm neúspěšným. Legendární československý Atentát patří do zlatého fondu české kinematografie a nabízí unikátní dobový pohled na průběh Operace Anthropoid, natočený pouhých 22 let od jejího provedení.

Film bude promítán v původním českém znění s anglickými titulky. Vstup na akci je zdarma, zaregistrovat se je možné na events.london@embassy.mzv.cz.

 

Operace Anthropoid