
Pavel Brázda je tady!
08.06.2017 / 19:30 | Aktualizováno: 30.06.2017 / 14:07
V rámci Dne české kultury v Birminghamu 1. 6. 2017 byla slavnostně zahájena výstava českého umělce Pavla Brázdy, kterou zorganizovalo velvyslanectví České republiky v Londýně ve spolupráci s kurátorem Miroslavem Ambrozem, galerií Ikon a knihovnou v Birminghamu. Výstava potrvá do 1. 7. 2017.
Dne 3. 6. 2017 se v této spojitosti na rezidenci českého velvyslance v Londýně konala zahradní slavnost pro přátele umění.
Základní ideou Dne české kultury byl projev uznání neobyčejně nadanému českému grafikovi a malíři Pavlovi Brázdovi (*1926) v podobě ocenění medailí Artis Bohemiae Amicis a organizace výstavy jeho předních maleb. Brázda se proslavil svou naprosto originální tvorbou nejen v České republice, nicméně za minulého režimu mu bylo mimo jiné znemožněno aktivně působit i v zahraničí. Proto bylo pro jeho výstavu a vyznamenání vybráno Spojené království, které je v umělcových očích velmi prestižním místem a symbolickým dovršením kariéry. V širším kontextu se jedná o podporu veřejného povědomí o České Republice ve Spojeném království a příležitost k dalšímu prohloubení nejen občanských, ale i obchodních kontaktů mezi českými a britskými subjekty.
Den české kultury zahájila tisková konference v Ikon Gallery, renomované birminghamské galerii moderního umění, kterou vedli kurátoři Brázdovy výstavy - Jonathan Watkins, ředitel Ikon Gallery, a Miroslav Ambroz, historik umění. Dále vystoupil J.E. Libor Sečka, velvyslanec České republiky ve Spojeném království a paní Věra Nováková, manželka Pavla Brázdy, který se ze zdravotních důvodů bohužel nemohl akcí v Birminghamu zúčastnit.
V odpoledních hodinách se v galerii městské knihovny v Birminghamu uskutečnila slavnostní recepce a vernisáž výstavy s názvem „Pavel Brázda is Here!“. Na úvod recepce vystoupili s proslovem velvyslanec Libor Sečka a náměstkyně ministra kultury ČR Kateřina Kalistová. Následovalo formální předání ocenění Artis Bohemiae Amicis P. Brázdovi paní Věře Novákové. Během recepce zahrál český dechový kvintet „Belfiato“ (na doporučení ředitele České filharmonie Davida Marečka) a sklidil vřelé uznání hostů.

Česká vlajka na stožáru před knihovnou v Birminghamu jako znamení prvního úspěšného počinu na poli kulturní spolupráce mezi Birminghamem a ČR
Všechny fotografie z Dne české kultury v Birminghamu 1. 6. 2017 od paní Jolly Thompson jsou k nahlédnutí v tomto odkazu: https://jollythompson.dphoto.com/#/album/6fafat
Dne 3. 6. 2017 se na rezidenci českého velvyslance v Londýně konala zahradní slavnost pro přátele umění za účasti paní Věry Novákové a dalších významných hostů - velvyslanců, českých a britských umělců, sponzorů aj.

Umělecký konzultant Matthew Stevenson, velvyslanec Libor Sečka, Věra Nováková, Václav Řehoř - Letiště Praha a.s. a Ian Ward, zastupující vedoucí městské rady Birminghamu
Všechny fotografie ze zahradní slavnosti 3. 6. od paní Jolly Thompson jsou k dispozici v tomto odkazu: https://jollythompson.dphoto.com/#/album/f4330h
Článek o životě a tvorbě Pavla Brázdy ve Financial Times od Susan Mooreové je k dispozici zde (PDF, 2 MB)
Příspěvek redaktora Českého rozhlasu Jaromíra Marka z vernisáže výstavy 1. 6. 2017 si můžete přečíst zde: https://www.irozhlas.cz/kultura/devadesatilety-cesky-malir-dobyva-britsky-birmingham-otevira-dvere-mladsim_1706021103_mls
Velvyslanec Libor Sečka, který je obdivovatelem uměleckých děl Pavla Brázdy, sepsal velmi zajímavou stať o tomto malíři. Můžete si ji přečíst v následující příloze (PDF, 69 KB)
Tiskovou zprávu k výstavě v anglickém jazyce přikládáme k nahlédnutí zde (PDF, 852 KB)
Video upoutávka na výstavu je k dispozici v tomto odkazu: https://youtu.be/Gb0Xly0oGJI
Další ukázku obrazů Pavla Brázdy, které jsou součástí výstavy je možno nalézt v tomto dokumentu (PDF, 2 MB).
Stručný životopis umělce
Pavel Brázda se narodil 21. srpna 1926 v Brně. V roce 1943 zde založil svůj vlastní směr nazvaný hominismus, „umění o lidech a pro lidi“. Na začátku roku 1949 byl z politických důvodů vyloučen ze studia Akademii výtvarných umění a určen k manuální práci jako učeň na malířství pokojů. V letech 1950–52 absolvoval Vyšší školu uměleckého průmyslu a bylo mu povoleno živit se užitou výtvarnou činností jako tzv. výtvarník z povolání. Od roku 1977 byl 10 let topičem v koksové kotelně, od roku 1997 je důchodcem. Normálně vystavovat začínal v 90. letech.
V roce 1992 obdržel Brázda jako první výtvarník cenu Revolver Revue. Následovala řada výstav v galeriích pražských, mimopražských, i zahraničních a ke konci 90. let účast na přehlídkách uspořádaných Národní galerií i jiných. Od roku 2000 je skupina Brázdových obrazů součástí stálé expozice moderního umění ve Veletržním paláci. V roce 2006–2007 zde probíhala jeho půlroční retrospektivní výstava. O Brázdově životě a díle bylo natočeno několik televizních dokumentů. V roce 2007 obdržel Brázda cenu Osobnost roku. V letech 2009–2011 byly vystavovány každý rok ukázky z Brázdovy Lidské komedie především v pražských galeriích 1. patro a Litera. V letech 2012–2013 byla uspořádána přehlídka jeho díla 1949–2012 v Moskevské galerii Proun.