english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR: Od 18. prosince 2020 platí nová pravidla pro cestování

Od 18. prosince 2020 je účinné aktualizované ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví. Po příjezdu ze států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, platí omezení volného pohybu, a to do doby předložení PCR testu.  Nové ochranné opatření přináší podstatná omezení s platností do odvolání:

Do ČR je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech. Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel. Omezení dále zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely), pobyt na veřejně přístupných místech (povoleno maximálně šest osob), noční vycházení od 23:00 do 4:59 hod. apod. Toto rozhodnutí nijak nově neomezuje cestování pendlerů.
 
Osobám, které do ČR z nezbytně nutných případů přicestují, připomínáme povinnost důsledně dodržet karanténní opatření, spočívající ve vyplnění příjezdového formuláře před cestou a absolvování testu na covid-19 po příjezdu do ČR (popř. těsně před příjezdem, pokud jde o test ze zemí EU).

U cest do/z ČR z naléhavých zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů k prodloužení možnosti cestovat bez povinnosti vyplnění formuláře a podrobení se testu z 12 na 24 hodin, a to z důvodu zefektivnění využívání této výjimky. Veškeré informace na stránkách Ministertsva vnitra.

20. prosince 2020 byl aktualizován Seznam zemí podle míry rizika nákazy.

ZELENÉ STÁTY: Cestující z těchto zemí (cizinci i čeští občané) mohou přijet do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test/ karanténu.

ORANŽOVÉ STÁTY: Cestování je volné, dlouhodobí pracovníci ale musí při návratu do ČR cestovat s testy (nejedná se o pendlery, ale třeba sezonní zaměstnance).

ČERVENÉ STÁTY (Spojené království): Platí povinnost nechat se otestovat při cestě zpět do ČR pro všechny, kteří v červené zemi stráví více než 12/24 hodin + povinné testy pro cizince přijíždějící do ČR; bude třeba také vyplnit formulář pro hygienu.

Podrobnější informace:

Ochranné opatření – omezení překročení státní hranice ČR, s účinností od 18. 12. 2020 do odvolání

Podrobné podmínky vstupu včetně výjimek 

Další informace včetně většího rozlišení infografiky níže

Obecná pravidla pro příjezd občanů

Obecná pravidla pro příjezd občanů

Omezení vstupu cizinců od 18. prosince 2020

Omezení vstupu cizinců od 18. prosince 2020