česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Synagoga Maribor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu byly 24. ledna 2024 v mariborské synagoze otevřeny dvě výstavy: „Kresby a malby terezínských umělců ze sbírky v Morešetu“ a „Terezín: jakoby město“.


 

Velvyslanec České republiky v Lublani Jiří Kuděla měl tu čest obě výstavy slavnostně zahájit. První výstava "Kresby a malby terezínských umělců ze sbírky Morešet" (výstava Pamětního centra Morešet v Givat Havivě) představuje výběr děl tří umělců, kteří byli za druhé světové války internováni v terezínském ghettu: Leo Haase, Bedřicha Fritteho a Joe Spiera. Jejich díla jsou jedinečným, autentickým svědectvím o skutečném životě v terezínském ghettu, které se nacisté snažili vykreslit jako "vzorové ghetto", aby zakryli brutální útlak 34 000 vězňů, kteří zde byli zavražděni nebo zemřeli a téměř 87 000 lidí, kteří odtud byli posláni do likvidačních táborů.

Slovinskou premiéru výstavy Pamětního centra Morešet doprovázela výstava „Theresienstadt: Kot-da mesto“ („Terezín: jakoby město“) Borise Hajdinjaka, ředitele Centra židovského kulturního dědictví Synagoga Maribor, která se zabývá dějinami koncentračního tábora Terezín a zasazuje je do širšího kontextu tragédie holocaustu a vztahů slovinských a českých židovských komunit.

Slavnostnímu zahájení výstav předcházelo představení překladu knihy Jacka Fairweathera "Dobrovolník", která vypráví neuvěřitelný příběh Wiktora Pileckého, polského odbojáře, který pronikl do Osvětimi, aby tábor sabotoval zevnitř a navzdory nebezpečí smrti se snažil varovat Spojence před plány nacistů. O knize Jacka Fairweathera hovořili J. E. Dr. Krzysztof Olendzki, velvyslanec Polské republiky, Boris Hajdinjak, ředitel Centra židovského kulturního dědictví při Mariborské synagoze, a Aljoša Harlamov, šéfredaktor nakladatelství Cankar.

Akce se konala v rámci projektu "Šoa – vzpomeňme 2024" s podporou Velvyslanectví České republiky, Velvyslanectví Polska a Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovinska.

 

 

 

 

Galerie


Mezinárodní den oběti Holocaustu