Vzpomínka na Václava Havla u příležitosti 85. výročí jeho narození
06.10.2021 / 16:00 | Aktualizováno: 07.10.2021 / 18:11
Dne 5. října jsme si mohli připomenout 85. výročí narození Václava Havla, který se zapsal do povědomí české i světové veřejnosti jako spisovatel a dramatik, publicista, filozof, kritik komunistického režimu a disident, prezident a státník a celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i v zahraničí.
Václav Havel byl vůdčí osobností společenských změn v Československu v roce 1989, což ho vyneslo do funkce posledního československého (1989 - 1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003).
Na první oficiální návštěvu Slovinska přijel Havel ihned v prvním roce svého působení ve funkci českého prezidenta a převzal od svého protějška Milana Kučana nejvyšší slovinské státní vyznamenání Zlatou čestnou medaili svobody za svůj přínos k demokratizaci.
Za působení Havla v prezidentském úřadu vstoupila Česká republika do Severoatlantické aliance (NATO) a pokročila do závěrečné fáze o vstupu do Evropské unie a postavila se tak k zemím západního světa.
Za komunistického režimu se Havel aktivně veřejně angažoval a za své názory a činy byl několikrát vězněn. Celkem strávil ve vězení více než 5 let (1977 – 1989). Po okupaci ČSSR se kriticky vyjadřoval k dění v zemi a zařadil se mezi zakázané autory. V roce 1975 napsal otevřený dopis prezidentu Husákovi, v němž vystoupil proti sávajícím poměrům. V roce 1977 se pak stal iniciátorem a jedním z mluvčích protestního hnutí Charta 77.
V umělecké oblasti se Havel proslavil zejména díky své dramatické tvorbě ovlivněné tradicí absurdního dramatu. Jeho první samostatná celovečerní divadelní hra Zahradní slavnost měla premiéru v pražském Divadle na zábradlí (1963). Svoji poslední hru Odcházení, v níž čerpá ze svých zkušeností politika, napsal v roce 2006. Později se stala předlohou stejnojmenného celovečerního filmu, který je Havlovým režijním debutem.
V roce 1993 byl do slovinštiny přeložen Havlův esej Moc bezmocných (ve slovinštině vydáno pod názvem Življenje v resnici).
U příležitosti nedožitých 85. narozenin Václava Havla s potěšením sdílíme krátké video Just a Perfect Day… připomínající nevšední život prvního českého prezidenta. Video je složené z fotografií jeho dlouholetého spolupracovníka a diplomata Iva Šilhavého.
Památku Václava Havla si od roku 2018 připomínají i ve slovinském hlavním městě Lublani, kde byla z iniciativy Amnesty International Slovenija a Magistrátu města Lublaně (Mestna občina Ljubljana) slavnostně odhalena legendární lavička Václava Havla.
Václav Havel zemřel 18.12.2011. V letošním roce si připomeneme 10. výročí této smutné události.
Příležitost osobně se setkat s prezidentem Havlem v roce 2001 měl také současný český velvyslanec ve Slovinsku Juraj Chmiel, který v té době působil ve funkci velvyslance v Nigérii.