České stopy ve Slovinsku

Velvyslanectví České republiky v Lublani pátrá po aktivitách českých krajanů, kteří působili na území dnešního Slovinska.

Smyslem této rubriky - v níž budou postupně uveřejňovány portréty českých osobností, které zanechaly na území Slovinska umělecký, vědecký nebo jiný odkaz a které vstoupily do povědomí (nejen) slovinské společnosti - je připomenout české stopy ve Slovinsku a udržovat dílo českých krajanů v živé paměti.

Vyhotovenou výstavu si můžete prohlédnout zde České stopy (PDF, 3 MB)

Video Pozoruhodné stopy zanechané českými architekty připravené Velvyslanectvím České republiky v Lublani je ke shlédnutí v následujícím odkazu „Czech traces in Ljubljana“

České velvyslanectví v Lublani uvítá jakékoliv tipy ze strany široké veřejnosti na rozšíření této rubriky. Své náměty můžete zasílat na email katica_gale@mzv.cz nebo sdělit na telefonním čísle +386 31 634 228.

Češko-slovinské vazby Matiji Majara Ziljského

thumb

Majarův život a dílo odrážejí hlubokou oddanost myšlence slovanské jednoty a úsilí o kulturní a politické propojení slovanských národů, zejména Slovinců a Čechů 

Slavnostní zahájení výstavy "České stopy"

V pondělí 19. září 2022 byla na Krakovském nábřeží v Lublani slavnostně zahájena venkovní výstava o historických vazbách mezi Slovinci a Čechy - "České stopy", kterou uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lublani u příležitosti českého… 

Poznačte si datum: 19. září 2022 vernisáž výstavy „České stopy”

thumb

Dne 19. září 2022 ve 14 hodin se v Lublani na nábřeží řeky Lublanice, na Krakovskem nasipu uskuteční vernisáž velkoformátové venkovní výstavy „České stopy” - dědictví minulosti na území dnešního Slovinska. Výstava se koná u… 

Čeští hudebníci ve Slovinsku: Mašek, Nedvĕd, Foerster, Beran a Talich

thumb

Vztahy mezi Slovinci a Čechy v rámci Rakousko-uherské monarchie byly intenzivní i v oblasti hudebního umění. Příčinou byl nedostatek či dokonce absence některých hudebních profesí na slovinském území, protože až do přelomu 20. století…