Globální vzdělávání v přijaté Dublinské deklaraci
08.11.2022 / 13:17 | Aktualizováno: 08.11.2022 / 13:46
Ve dnech 3.-4. listopadu se v Dublinu uskutečnil Kongres ke globálnímu vzdělávání, v rámci něhož byla přijata Dublinská deklarace ke globálnímu vzdělávání do roku 2050; více zde: https://www.gene.eu/ge2050.
Deklarace připomíná důležitost globálního vzdělávání na pozadí současného propojeného světa a četných výzev, kterým čelí. Připomíná hlavní zásady, mezi které patří respekt k lidským právům a snaha o aktivní občanství ve prospěch mezinárodního porozumění. Deklarace obsahuje také závazky podporující zavádění globálních témat do vzdělávání formálního i neformálního, ale také kritické myšlení a vytváření mezinárodních partnerství.
Česko se aktivně podílelo na celém procesu přípravy Deklarace. Kongresu se zúčastnili zástupci MŠMT, MZV i Fóra pro rozvojovou spolupráci, kteří potvrdili uplatnění závazků obsažených v Deklaraci v připravované reformě rámcových vzdělávacích programů.
Následně se 7. 11. 2022 uskutečnil Kulatý stůl s relevantními aktéry vzdělávacího procesu v Česku. Zástupci ministerstev školství, mládeže a tělovýchovy, zahraničních věcí i životního prostředí, Národního pedagogického institutu, mládežnických organizací a neziskových organizací činných v oblasti globálního vzdělávání a osvěty diskutovali o prostředcích a možnostech vzájemné spolupráce při naplňování Deklarace v českém prostředí. Na Kulatém stole vystoupil rovněž Liam Wegimont, ředitel evropské platformy GENE (Global Education Network Europe), která iniciovala a řídila celý proces přípravy Deklarace.
MZV podporuje globální vzdělávání od roku 2008, kdy iniciovalo mezinárodní vyhodnocení Česka v této oblasti ze strany GENE.
MZV je garantem Strategie globálního vzdělávání a osvěty o globálních souvislostech 2018 – 2030. MZV rovněž podporuje vzájemné partnerství veřejného, akademického a neziskového sektoru v této oblasti prostřednictvím pracovní skupiny, která mj. schvaluje tříleté implementační plány ke Strategii.
MZV podporuje globální vzdělávání rovněž finančně, zčásti ve spolupráci s MŠMT, zčásti prostřednictvím dotačního programu, který každoročně vyhlašuje Česká rozvojová agentura. Díky této podpoře se podařilo rozvinout i veřejně známé programy Jeden svět, Světová škola nebo Letní škola rozvojových studií. Právě s podporou tohoto dotačního programu proběhne 22. – 24. listopadu v rámci Týdne globálního vzdělávání akce s mottem Svět se mění a my s ním, do jejíchž přednášek a workshopů se může zapojit široká veřejnost:
https://globalnirozvojovevzdelavani.cz/tyden-grv/
Kdo chce vědět víc:
Strategie GV 2018 – 2030:
Dotační projekty GV:
Zpráva České školní inspekce ke GV v základních a středních školách z r. 2016:
Vyhodnocení globálního vzdělávání v ČR v r. 2008: