Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení projektu poskytování sociálně zdravotních služeb s využitím telemedicíny v Moldavsku

 

Cílem projektu realizovaného Charitou ČR je ulehčit přetíženému systému sociální péče a služeb a zároveň posílit prevenci a dostupnost pomoci. Telemedicínské konzultace budou poskytovány do roku 2024 v osmi okresech ve spolupráci s moldavskou partnerskou organizací Homecare. 

Moldavsko se, obdobně jako jiné státy Evropy, potýká s fenoménem stárnutí populace a s tím spojenými zvýšenými nároky na poskytování domácí lékařské péče a rovněž sociálních služeb. Přes snahy státu ve spolupráci s nadacemi a neziskovými organizacemi se nedaří pokrýt dostatečné území těmito službami. Důvodem je nedostatek kvalifikovaných sil ale také finančních prostředků.

 

 

Situace se ztížila také v důsledku celosvětové pandemie COVID-19. I již fungující služby byly kvůli zákazu cest často omezovány. Zároveň roste počet potřebných a zvyšují se nároky na celý systém.

Jedním z realizátorů rozvojových projektů v Moldavsku je i Charita Česká republika, která působí v Moldavsku od roku 2004. V současné době se v rámci dvoustranné zahraniční rozvojové spolupráce financované Českou rozvojovou agenturou v zemi zaměřuje především na rozvoj sociálních služeb a zdravotní péče. Podporuje vznik a fungování center domácí péče, pomáhá školit personál, angažuje dobrovolníky, podílí se na přípravě legislativních změn atp.

Díky svým zkušenostem také přišla s nápadem na zavedení telemedicíny, která by ulehčila přetíženému systému péče a služeb a zároveň by výrazně posílila prevenci a dostupnost pomoci.

Cílem projektu je do roku 2024 poskytovat telemedicínské konzultace v osmi okresech ve spolupráci s moldavskou partnerskou organizací Homecare.

Více o projektu se dozvíte na stránkách ČRA.

V souvislosti s pandemií COVID-19 podpořila Česká republika moldavské zdravotnictví také dodávkami zdravotnického vybavení českých výrobců, s financováním z humanitárního rozpočtu MZV.

 

.