Den Antarktidy

 

Den 1. prosince je Dnem Antarktidy. V tento den si připomínáme výročí od sjednání Smlouvy o Antarktidě dne 1. prosince 1959 ve Washingtonu. Sjednáním Smlouvy o Antarktidě se státy zavázaly zachovat Antarktidu jako přírodní rezervaci zasvěcenou míru a vědě.

Smlouva o Antarktidě je milníkem v historii tohoto kontinentu, kdy státy, které si činily na území Antarktidy nárok, se dohodly, že po dobu její platnosti budou tyto nároky zmraženy. Současně Smlouva o Antarktidě zakotvila podporu vědecké spolupráce mezi státy a zaručila svobodu vědeckého bádání v Antarktidě.

Československo se stalo prvním státem, který přistoupil ke Smlouvě o Antarktidě dne 14. června 1962. Česká republika jako smluvní strana Smlouvy o Antarktidě získala na Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě (ATCM) dne 29. května 2013 v Bruselu tzv. konzultativní status, tj. vyšší instuticionální postavení opravňující Českou republiku aktivně se účastnit výše uvedených shromáždění smluvních stran s hlasovacím právem a spolupodílet se na regulaci využívání Antarktidy a rozhodování o její budoucnosti, a to s platností od 1. dubna 2014. 

V Antarktidě působí rovněž čeští vědci. České výzkumné aktivity probíhají především na české vědecké polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Česká republika bude pořádat Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě v roce 2019.

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.