Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko

 

Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko bylo založeno v roce 2004 s cílem všestranně podporovat demokratické iniciativy a rozvoj občanské společnosti v Bělorusku.

Sdružení usiluje o podporu nevládních a neziskových organizací v Bělorusku, včetně těch občanských iniciativ, které byly režimem Alexandra Lukašenka zbaveny možnosti působit legálně. Cílem sdružení je podporovat rozvoj běloruských nevládních organizací a rozvíjet jejich vzájemnou spolupráci s českými partnery. Občanské Bělorusko též usiluje o přenos české zkušenosti se společenskou a politickou transformací do Běloruska.

Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR realizuje Občanské Bělorusko v rámci Programu transformační spolupráce následující projekty:

  • V září 2004 se stalo spoluzakladatelem Evropského rádia pro Bělorusko (ERB) se sídlem ve Varšavě, které se snaží poskytovat běloruským občanům, jejichž přístup k nezávislým médiím je současným režimem omezován, objektivní informace a kvalitní hudební program.
  • Občanské Bělorusko se dále spolu s dalšími mezinárodními partnery podílí na projektu Dům lidských práv ve Vilniusu, jehož cílem je poskytnout perzekuovaným běloruským organizacím bezpečné zázemí pro jejich činnost. Probíhají v něm semináře, školení, konference, tiskové konference, veřejné diskuze i pracovní setkání. Projekt je využíván především běloruskými lidskoprávními organizacemi.
  • Sdružení se v Bělorusku soustředí také na podporu občanské společnosti. Cílem je napomoci všestrannému rozvoji kontaktů mezi běloruskými a českými nevládními organizacemi, univerzitami a dalšími vzdělávacími institucemi.

Odkaz na internetové stránky: http://www.civicbelarus.eu/

.