Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Podpora samosprávy při zavádění participačních procesů na místní úrovni - předávání českých zkušeností, 2015

 

Agora Central Europe

V průběhu posledních 15 let byla účast gruzinských občanů v rozhodovacích procesech  na místní úrovni velmi nízká. Za předchozí vlády proběhlo několik menších participačních projektů nevládních organizací, ty ale neměly udržitelný charakter. Byly převážně založeny na ochotě a otevřenosti místních radnic zapojovat veřejnost, což byla v Gruzii doposud především výjimka. Dosud také chyběla systematická podpora vlády směrem k místním samosprávám zaměřená na podporu spolupráce a zapojování místních komunit. S nástupem nové vlády se situace radiálně změnila - prioritou se stala co největší podpora účasti občanů na rozhodování. V rámci decentralizační reformy, která byla zahájena v roce 2013, je připravován i nový zákon o participaci, který má sloužit k zvýšení zapojování veřejnosti do rozhodování na místní úrovni. Ministerstvo pro místní rozvoj a infrastrukturu, které provádí decentralizační reformu, společně s parlamentním výborem pro místní samosprávu vytvořilo pracovní skupinu zahrnující neziskové organizace, vědeckou sféru a další odborníky, která pracuje na koncepci nového participačního zákona. Research and Development Center (RDC) je členem této pracovní skupiny.

Partneři RDC a Agora CE projektem reagovali na novou legislativu v Gruzii - na vznik participačního zákona a na nezkušenost radnic při zapojování obyvatel. Jejich cílem bylo podpořit radnice přípravou metodiky, semináře a realizací dvou participačních projektů. Prvním krokem projektu bylo ustanovení řešitelského týmu, který zahájil práci na přípravě metodiky (analytická část, zajištění relevantních podkladů z Gruzie). Zároveň s přípravou metodiky zahájil gruzinský partner RDC diskuzi s vybranými městy. Města na základě obdržených informací navrhla, čím by se chtěla zabývat - jaký projekt by chtěla řešit. Bylo vybráno Gori (problematika tržiště a dopravy) a Telavi (čistota). V obou městech byly ustanoveny kontaktní osoby, participační komise složené z lidí z radice i mimo ni a bylo svoláno několik schůzek dotyčných osob na podporu projektu (NNO, novináři apod.)

Tím byla též zahájena mediální kampaň, která vyvrcholila vždy veřejným setkáním. Obou veřejných setkání se účastnily místní televize a také zástupci místních médií. Dále byla ve spolupráci se sociologem v obou městech připravena dotazníková šetření, z něhož byly výstupy předány radnici a představeny veřejnosti na velkém veřejném setkání. Účastníci z řad občanů i radnice byli se setkáním velmi spokojeni.

Další práce s návrhy občanů je již na radnicích. V Telavi se hlavním problémem, dopravou, zabývá speciální komise, do níž jsou občani nadále zváni. V Gori budou výsledky použity jako podklad strategického plánu.

Výše dotace MZV: 1 050 000 Kč

.