
Živá voda: Občanská síť pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny
28.05.2018 / 17:50 | Aktualizováno: 30.05.2018 / 13:36
Arnika – Centrum pro podporu občanů
Projekt se zabýval ekologickými i sociálními dopady boomu výstavby vodních elektráren na řekách Bosny a Hercegoviny. Podpořena byla Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny a členům byla poskytnuta pomoc při obhajobě jejich práv a zapojování se do rozhodování o životním prostředí.
Propojeny byly místní inciativy a Koalice nyní sdružuje 24 členů. Uspořádány byly dvě koordinační setkání, 4 společné veřejné akce a 2 semináře zaměřené na připomínkování studií dopadů na životní prostředí EIA. Pro aktivisty byla vydána příručka k zapojování do procesů EIA, která vychází z evropské metodiky.
Ve snaze pomoci lidem řešit praktické problémy byl vytvořen tým 18 specialistů, kteří pomáhali sestavovat odborné připomínky. Místním iniciativám byla poskytnuta podpora při podání 9 připomínek k povolovacím procesům a 2 žalob k již vydaným povolením. V 6 lokalitách ohrožených výstavbou byly v rámci projektu uspořádány kulaté stoly, kde se mohli setkat obyvatelé, politici, úřednicí i investoři. Realizátoři projektu aktivně připomínkovali 4 koncepce či legislativní návrhy v oblasti participace veřejnosti a ochrany životního prostředí.
Na mezinárodní úrovni se realizátor zabýval uplatňováním principů ekologické demokracie v praxi v rámci Aarhuské úmluvy.
Téma bylo úspěšně medializováno. Spuštěny byly webové stránky věnované ochraně řek Bosny: www.rijekebih.org a pro širší informovanost veřejnosti byla vydána fotografická publikace „Divoké řeky Bosny“. Uspořádána byla novinářská výprava k ohroženým řekám a 3 mini-workshopy pro novináře.
V mediích se objevilo 291 článků a reportáží v celkem 127 mediích.
Výše dotace MZV pro rok 2017: 1 300 000,- Kč.