Zemřel významný český krajan, uznávaný šachový velmistr světové úrovně, Lubomír Kaválek

 

Lubomír Kavánek patřil do generace emigrantů v roce 1968. Sovětská okupace jej zastihla na turnaji v Polsku, ihned se rozhodl pro emigraci a zamířil odtud do západního Německa. Po dvou letech, v roce 1970, se nakonec rozhodl žít v USA. V této zemi pak svobodně zúročil svůj šachový talent a stal se celkem třikrát mistrem USA. Svou novou zemi rovněž reprezentoval na několika šachových olympiádách.

Velmi úspěšně se zhostil i role sekundanta a trenéra největších světových hráčů jako byl Američan Bobby Fischer nebo Brit Nigel Short. Oba dva hráče trenérsky vedl v průběhu světových šachových finále právě proti Sovětům, ať již v souboji Bobbyho Fischera s Borisem Spasským v Rejkjaviku 1972 nebo v případě Nigela Shorta proti Garrymu Kasparovovi v Londýně v roce 1993. Jeho celoživotní šachové úspěchy byly oceněny uvedením do americké  šachové síně slávy v roce 2001 a následně  i do světové Šachové síně slávy.

Kromě šachu se Lubomír Kavánek aktivně věnoval i žurnalistice. Literární činnosti se věnoval již  v Československu. V emigraci pracoval nejprve pro Hlas Ameriky a v USA pro The Washington Post.

Lubomír Kaválek na svou vlast nikdy nezapomněl a dle svých možností podporoval úsilí o návrat svobody do vlasti. Po roce 1989 se do Československa, a později České republiky, často vracel a podílel se i na organizaci šachového turnaje v Praze v roce 1990, který zahájil Václav Havel.

Lubomír Kavánek zemřel v lednu 2021 ve věku 77 let v Restonu, poblíž Washingtonu.


Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.