
Zástupci MZV ČR a Senátu PČR na oslavě 10. výročí založení Kulturního spolku přátel Čech a Moravy v severní Itálii
27.09.2024 / 15:25 | Aktualizováno: 27.09.2024 / 15:28
Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV ČR Jiří Krátký navštívil ve dnech 20. - 22. září 2024 krajany v severoitalském Val di Ledro v provincii Trento, kde se zúčastnil třídenních oslav 10. výročí založení místního spolku krajanů a italských přátel Čech a Moravy.
Spolu se zvláštním zmocněncem zavítali do Ledra v těchto dnech rovněž místopředseda Senátu PČR Jiří Oberfalzer a zástupci města Příbrami a šesti z celkem sedmi středočeských měst a obcí (Buštěhrad, Chýňava, Doksy, Milín, Nový Knín, Ptice, Všeň), včetně jejich bývalých starostů. Jedná se o města a obce, které stály při zrodu projektu česko-italského přátelství před více než patnácti lety. Do Ledra přijeli také duchovní ze Svaté Hory u Příbrami a na akt věnovaný památce českým legionářům rovněž zástupci Ministerstva obrany ČR. Moravské kraje zastupovala města Olomouc a Prostějov, a to prostřednictvím ředitelek Vědecké knihovny v Olomouci a Muzea a galerie v Prostějově – institucí, které se aktivně podílejí na dalším rozvoji projektu přátelství mezi Ledrem a Moravou. Oslav v Ledru se za českou stranu dále zúčastnili velvyslanec ČR v Itálii Jan Kohout, a generální konzul v Milánu Ivan Počuch.
Pořádající spolek, pod vedením své současné předsedkyně Patrizie Bartolini Pellegrini a místopředsedkyně Kláry Kytkové, připravil pro své členy, hosty z Čech a Moravy, ale i pro české hosty z dalších koutů Itálie třídenní program. Ten byl v duchu dvou hlavních témat „Připomínáním minulosti předáváme svědectví o ní budoucím generacím“ a „Dlouhé a pevné přátelství mezi Ledrem a Českou republikou“ nejen důkladně zpracovaným historickým přehledem vztahů mezi Čechy a Trentinem od 10. století po současnost, ale také retrospektivou úspěšných 10 let existence spolku, podpořených četnými výměnami a partnerstvími mezi jednotlivými městy. Současně byl program i vzpomínkou na hlavní osobnosti, které stály u zrodu tohoto úspěšného projektu: Giuliano Pellegrini, Achille Brigá, Mauro Tamiello a další.
Oslavy zahájilo páteční neformální společenské setkání v Molině. Sobotní program patřil prohlídce města a výsledků práce uplynulých deseti let. Nejvýznamnější událostí pak byl slavnostní večer v kulturním středisku Locca. Hlavní řečníci Jan Kohout, Ivan Počuch, Renato Girardi (starosta města Ledro), Jiří Oberfalzer a Jiří Krátký zmínili ve svých projevech hodnotu a význam projektu nejen pro minulost, ale především pro přítomnost a budoucnost vztahů obou zemí, a to tím spíše, že se jedná o historii naplněnou propojenými osudy obyvatel obou zemí. Součástí večera byla i panelová diskuse hostů z řad zástupců státní správy, regionální administrativy a historiků k významu česko-lederských vztahů. Rovněž byla promítnuta ukázka z filmu věnovaného historii těchto česko-lederských vztahů, viděná očima současných dětí. Následně vystoupily pěvecké soubory obou zemí - mužský pěvecký sbor Cima d’Oro a smíšený pěvecký sbor z Železné Rudy.
Nedělení program zahájila mše ve zcela zaplněném hlavním kostele města Arco, následovaná slavnostním průvodem v čele s českými a italskými členy veteránských legionářských a alpských vojenských organizací k soše Svatého Václava a pietním aktem k uctění památky českých legionářů popravených za První světové války.
Projekt česko-italského přátelství přinesl za uplynulých deset let řadu konkrétních výsledků v podobě nových muzeí, knih, pojmenování ulic a městských parků v ČR a v Itálii, připomínajících si tak společnou historii solidarity mezi dvěma nesousedícími národy. Projekt připomínající společnou historii i přítomnost byl představen několikrát nejen v obou dotčených zemích (ČR a Itálii), ale také např. ve Francii a v Německu v rámci dalších partnerství města Ledra. Projekt propojuje česko-italskou spolupráci na všech úrovních (místní samosprávy, regionu i státu) a v rozmanitých oblastech (politické, vědecké a kulturní, váleční veteráni, historie, církev, umění, turismus).
Akce k oslavám 10. výročí založení Kulturního spolku přátel Čech a Moravy se uskutečnila ve dnech 3. výročí úmrtí Giuliana Pellegriniho, hlavního zakladatele projektu a nositele ceny ministra zahraničí ČR Gratias agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí.
Setkání bylo příležitostí k projednání řady dalších plánovaných akcí. Na rok 2025 se připravuje program k připomenutí 110. výročí lederského exodu do Čech, ale rovněž projekt spolupráce moravskými městy. Jednou z nejbližších by však měla být ještě v tomto roce spolupráce při představení regionu Val di Ledro na Svatopetrském náměstí v Římě v rámci oslav Vánoc. Oblast Ledra byla vybrána Svatým stolcem k dodání hlavního vánočního stromu na Svatopetrské náměstí pro rok 2024. Val di Ledro nabídlo českým obcím možnost spolupodílet se na realizaci výzdoby. Pouť na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Sv. Petra je připravena na dny 6. – 8. prosince. Pro Val di Ledro je to dvojnásobná čest, protože právě během letošních Vánoc se počítá s velkým zájmem o vánoční Řím, jelikož zde začíná svatý rok