Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek navštívil českou krajanskou školu v Mnichově

 

Na jednodenní návštěvu krajanů v Mnichově přicestoval Martin Smolek dne 14. prosince 2024, kde se připojil k programu již probíhající dvoudenní návštěvy senátorů, členů Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí Senátu PČR.

Během sobotního programu navštívil M. Smolek Českou školu bez hranic Mnichov, která je jednou ze dvou smluvních českých škol v Bavorsku, vedle druhé české školy v Řezně. Mnichovská česká škola sídlí v budově mnichovského gymnázia (Käthe-Kollwitz-Gymnasium) v blízkosti Nymphenburgu a o víkendech se soustřeďuje na výuku českého jazyka a reálií u cca šesti desítek českých dětí. Po výuce češtiny u dětí je v oblasti Mnichova a okolí přirozeně vzhledem k velké české komunitě u rodičů velká poptávka. Škola zajišťuje výuku od první do deváté třídy s tím, že od první do páté třídy je mnichovská škola dokonce přímo smluvním poskytovatelem vzdělávání v zahraničí a je vázána v naplňování osnov smlouvou s českým ministerstvem školství. Děti absolvující tuto výuku tak mohou na konci roku získat o své docházce platné osvědčení, které má svoji relevanci při případném návratu do ČR.  Stejně tak je tomu v případě školy v Řezně.

Ač se návštěva v Mnichově uskutečnila v době konání nejpopulárnější mimoškolní akce roku, kterou je tradičně mikulášská nadílka, zajímal se vrchní ředitel Martin Smolek v Mnichově především o fungování školy a zajištění jejích praktických potřeb, tj. personálních, prostorových a finančních. Tyto informace jsou pro MZV právě v tomto období mimořádně důležité především s výhledem na přípravu nového rámcového krajanského programu Českého kulturního dědictví v zahraničí 2026–2030. Proto i v tomto kontextu se M. Smolek zajímal např. o fungování praxe vysílaných stážistů-absolventů českých pedagogických a filozofických vysokých škol působících na českých školách v zahraničí. Tento systém fungující zatím jen ad hoc se již ujal v některých školách ve světě a právě Mnichov k těmto školám patří. MZV společně s MŠMT a DZS (Dům zahraniční spolupráce) však nyní cílí na jeho systémové začlenění do obecné podpory krajanských škol. Jedná se o další alternativu k programu vysílání cca 15 učitelů v celém světě, která využívá společných zájmů českých škol, studentů i vysílacích univerzit. Studentům nabízí tyto stáže možnost netradiční praxe a českým školám naopak autenticitu i čerstvě získanou odbornost českých pedagogů ověřit v zahraničí ve výuce.

Zájem na posilování postavení češtiny a českého krajanského školství v Bavorsku je dlouhodobý a konstantní. Do Bavorska, jako významné sousedící spolkové země, bude ze strany mladých Čechů stále zájem přicházet, často s dětmi a rodinami. Mezi českými a bavorskými univerzitami a podniky existuje řada programů spolupráce, které tento trend posilují. V posledních letech zaznamenalo české úsilí řadu významných úspěchů. Mezi ty patřilo např. umožnění skládání maturity z češtiny v rámci bavorských maturit v Mnichově nebo v posledním roce 2024 otevření výuky v českém jazyce na šesti středních školách v Bavorsku.

.