Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Současná problematika českých škol v zahraničí v on-line debatě mezi školami a ministerstvy školství a zahraničí

 

V pátek 3. března 2023 se uskutečnila on-line debata mezi MŠMT, MZV a řediteli a učiteli českých škol v zahraničí věnovaná aktuálním tématům výuky českého jazyka v zahraničí.

Společným jmenovatelem jednotlivých oblastí debaty bylo propojení praktických potřeb při výuce češtině v českých školách v zahraničí ve světle současné legislativní úpravy domácího českého školského systému. Cílem ministerstev v této diskuzi bylo aktivně napomoci školám v procesu zefektivňování výuky v zahraničí, konkrétně s cílem dosáhnout praktického využití výsledků práce českých škol v zahraničí v českém prostředí. Motivací velké části dětí a rodičů účastnících se výuky v zahraničí je, aby se děti nejen naučily jazyk, ale aby jeho systémovou výuku, kterou děti v zahraničí prošly, mohly také uplatnit v domácím českém školském systému.

Tematicky strukturovaná debata byla cílená především do čtyř hlavních oblastí, ve kterých v minulém období učitelé předkládali nejvíce dotazů a návrhů na případné zlepšení a změny dosavadní legislativní úpravy. O těchto tématech probíhala v posledním půlroce intenzivní jednání mezi MZV, MŠMT, Stálou komisí Senátu a Podvýborem pro styk s krajany PS PČR.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina českých škol se nachází v zemích západní polokoule, probíhala on-line debata v podvečerních hodinách. Kromě evropských škol se tak debaty mohli účastnit rovněž zástupci škol z USA a Kanady. Na konferenci se sešlo šest desítek zástupců škol především z Velké Británie (Londýn, Bristol, Cambridge, Berkshire, Edinburgh, Stoke-on-Trent), Francie (Paříž, Lyon, Saint-Germain-en-Laye), Itálie (Řím, Milán), Rakouska (Vídeň), Švýcarska (Curych, Ženeva, Basilej), Německa (Regensburg, Drážďany, Frankfurt n. Mohanem), Řecka (Atény), Polska (Varšava), Belgie (Brusel), Irska (Dublin), USA (New York – Astoria, San Francisco, Atlanta, Chicago, Saint-Paul/Minnesota), Izraele (Tel Aviv), Kanady (Ottawa, Calgary, Montreal, Edmonton) a dalších zemí. K odbornému publiku se připojili rovněž bývalí učitelé dnes působící v ČR.

Okruhy páteční debaty:

1 - ON-LINE VÝUKA – smluvní školy – konkrétní možnosti provázání v období covidu zavedené on-line výuky českého jazyka s vydáváním osvědčení „smluvních škol MZV“ na konci školního roku. Zájem o využití pozitivních zkušeností s distanční výukou z období COVID-19. Zájem českých škol na vytvoření pilotního projektu MŠMT pro české školy.

2 – ZAPOJENÍ VYSÍLANÝCH UNIVERZITNÍCH LEKTORŮ DO VÝUKY ČESKÝCH ŠKOL – zájem českých škol v zahraničí získat tak více vysílaných odborníků z ČR do řad odborného personálu krajanských škol. Ve Velké Británii se jedná o zájem nahradit studenty-stážisty chybějící po odchodu UK z EU.

3 - PŘECHODY ZE ZÁKLADNÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY, MATURITY PRO ÚČEL PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ NA VYSOKÉ ŠKOLY - VE SVĚTLE ZAHRANIČNÍCH PODMÍNEK – pojmy „ukončená povinná školní docházka“ v. „ukončené základní vzdělání“ a možné zpřehlednění pravidel pro uživatele formou modelových situací, plnění kritérií českých maturit, přijímání na VŠ, uznávání zahraničních diplomů typu Mezinárodní maturita (IB)

4KONTROLA KVALITY SMLUVNÍCH ČESKÝCH ŠKOL V ZAHRANIČÍ ZE STRANY MŠMT NEBO VELVYSLANECTVÍ V MÍSTĚ - certifikát kvality školy, motivace pro rodiče (oficiální potvrzení odborné výše poskytovaného vzdělání), častější a průběžnější kontroly kvality škol v místě (kontrola podmínek fungování, prostředí a osobního zajištění výuky)

5 – AOB

Ze strany MZV: informace a témata: 1) hodnocení fungování škol v zahraniční v širším kontextu zamýšleného výzkumného projektu zabývajícího se přínosy české diaspory pro mateřský stát, 2) jazykový tábor, 3) vysokoškolský zákon, 4) zajištění stážistů na české školy

Za učitele: 1) možnost certifikace kvality práce ze strany MZV i u nesmluvních škol a spolků (u smluvních škol se jedná o působnost MŠMT), 2) vytvoření databáze sdílených výukových materiálů, 3) vznik univerzální zastřešující organizace českých škol v zahraničí (registrované při MZV/MŠMT). S teritoriálními náměty potřeby podpory vystoupila česká škola v Izraeli (Tel Avivu).

Zástupci z řad českých škol v zahraničí velmi ocenili příležitost debatovat s ministerstvy školství a zahraničí, získat či upřesnit potřebné informace i díky zastoupení všech relevantních sekcí ze strany ministerstva školství (sekce zahraniční, základního školství, středního školství, vysokého školství). Zastoupena byla poprvé rovněž Česká školní inspekce. Naopak zástupci těchto institucí velmi uvítali další podněty od učitelů v zahraničí. Obsahově velmi přínosná debata tak neplánovaně trvala tři hodiny a přinesla velmi konkrétní iniciativy (např. certifikáty kvality, vytvoření pilotního projektu MŠMT pro on-line výuku, který by odpovídal současnému projektu zaměřenému v ČR na hybridní výuku v ČR). Vznesenými podněty se budou obě ministerstva nadále zabývat. Účast šesti desítek zástupců škol z celého světa a jejich shoda na řadě projednávaných otázek ukázala na obrovský zájem mít jednotné propojující fórum českých škol bez ohledu na to, o jak velké školy se jedná. Projednávaná problematika je společná všem školám bez ohledu na to, zda se jedná o školu smluvní, školu v rámci ČSBH nebo školu zcela samostatně působící. Na závěr vyslovili účastníci zájem na konání dalších podobných technicky zaměřených debat, které účinně doplňují pravidelné výroční konference.

Záznam debaty je k dispozici na tomto odkazu.

 

V zastoupení ministerstev se debaty účastnili:

MŠMT:

Mezinárodní odbor

Mgr. Ladislav Bánovec, ředitel odboru mezinárodních vztahů

Mgr. Monika Slabá, vedoucí oddělení pro záležitosti krajanské a organizační, odbor mezinárodních vztahů

Základní vzdělání

Mgr. Svatopluk Pohořelý, vedoucí oddělení základního vzdělávání, odbor základního, předškolního a speciálního vzdělávání

Mgr. Michaela Burdková, oddělení základního vzdělávání

Střední vzdělání

PhDr. Marie Černíková, oddělení všeobecného vzdělávání, odbor středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání

Vysokoškolské vzdělání

Mgr. David Pavlorek, oddělení správní, odbor vysokých škol

 

Česká školská inspekce:

Mgr. Eva Tučková

 

MZV:

JUDr. Martin Smolek, Ph.D., LL.M, vrchní ředitel sekce právní a konzulární

JUDr. Jiří Krátký, M.A., zvláštní zmocněnec a vedoucí samostatného krajanského oddělení KRAJ           

Ing. Zuzana Sedláčková, oddělení KRAJ, školství

PaedDr. Valéria Füleová, oddělení KRAJ, ČŠBH

M.E.S. Zuzana Chrištofová, oddělení KRAJ, meziresortní komise a PR oblast, informace

PhDr. et PhDr. Karolína Kubas Grocholová, oddělení KRAJ, PPKK

.