
Na MZV se konalo setkání vyslaných bohemistů na zahraničních univerzitách a učitelů češtiny u krajanů
29.08.2024 / 17:39 | Aktualizováno: 02.09.2024 / 11:48
13 učitelů ke krajanským komunitám a 35 lektorů českého jazyka a literatury na zahraniční univerzity vysílá v současné době Česko do světa. Většina z nich přijela na pravidelné letní setkání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 29. srpna 2024 v prostorách MZV.
Kromě vyslaných učitelů a lektorů se akce zúčastnili zástupci odborných akademických institucí, kteří se podpoře výuky českého jazyka a literatury v zahraničí věnují. Celodenní setkání je tak především pro učitele a lektory jedinečnou příležitostí k výměně zkušeností, zhodnocení působení či získaní inspirace pro své další aktivity.
K přítomným hostům na úvod promluvili ředitel Domu zahraniční spolupráce Michal Uhl, místopředseda Senátu a člen Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin, poslanec Martin Hájek, vrchní ředitel MŠMT Václav Velčovský, ředitel mezinárodního odboru MŠMT Ladislav Bánovec a za MZV náměstek ministra Jan Marian, vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek a krajanský zmocněnec Jiří Krátký.
Martin Smolek vyzdvihl důležitou roli vyslaných učitelů a lektorů ve světě a upozornil na pozitivní trend strmě stoupajícího počtu nových českých krajanských škol. Zatímco před pěti lety jsme registrovali kolem stovky českých škol v zahraničí, letos už je to 155. V souvislosti s tím přirozeně vzrůstá poptávka krajanů po vyslání učitele. Krajanské české školy si uvědomují, že kvalitní učitelé jsou tím nejlepším pojítkem mezi Českem, českou kulturou a diasporou. A podobně má Česká republika rostoucí zájem o vysílání lektorů na zahraniční univerzity, protože si je vědoma obrovského potenciálu bohemistů šířit dobré jméno Česka prostřednictvím jazyka, literatury a kultury.
Zmocněnec pro krajany Jiří Krátký potvrdil, že zájem o vysílání učitelů byl vždy vysoko na seznamu priorit a požadavků české diaspory, konkrétně na druhém místě. Poté co včera (28. srpna 2024) došlo ke schválení zavedení korespondenčního hlasování pro české občany v zahraničí, se tak vyslání učitele nově stalo nejvyšší prioritou. Lektory ujistil, že si je vědom jejich jedinečných a inovativních nápadů ke zkvalitňování výuky, které však často brzdí omezené finance. Připomněl jim proto možnost spolupráce s českým velvyslanectvím v místě působiště, jelikož úřady mají většinou možnost finančně i logisticky podpořit bohemistické projekty.
Učitelé a lektoři jsou vysíláni v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, ve společné gesci MZV a MŠMT, s cílem zajistit kvalitní výuku češtiny jak u krajanských komunit, tak na zahraničních univerzitních bohemistických pracovištích. Zaměstnavatelem těchto vyslaných pracovníků je Dům zahraniční spolupráce (DZS), který je příspěvkovou organizací MŠMT a který každoroční letní setkání pořádá. MZV děkuje DZS a MŠMT za dlouhodobou výbornou spolupráci v oblasti podpory českých krajanských škol a výuky českého jazyka a literatury v zahraničí.