MZV hostilo prezenční část mezinárodní konference českých škol v zahraničí
02.08.2024 / 15:19 | Aktualizováno: 13.08.2024 / 11:00
Ve dnech 1. a 2. srpna 2024 se na MZV konala prezenční část týdenní konference českých škol v zahraničí, jejíž 16. ročník pořádá už tradičně spolek Česká škola bez hranic.
Setkání na MZV zahájil vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek. Ve svém úvodním slově vyzdvihl pozitivní vývoj v neustále rostoucím počtu nových škol - např. v minulém roce vznikly tři školy a v současné době tak MZV registruje celkem 155 českých škol v zahraničí. I díky tomu je téměř polovina finanční podpory z Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí směřována právě na činnost českých krajanských škol. Martin Smolek vyjmenoval aktuální dění v krajanské agendě, které je zásadní pro tyto školy: 1) Ve schvalovacím procesu v poslanecké sněmovně je návrh novely vysokoškolského zákona, který má uznávat mezinárodní maturitu v přijímacím procesu na české vysoké školy; 2) Do meziresortního připomínkového řízení se chystá uznávání on-line výuky; 3) Vzrůstá podpora jazykových táborů pro děti krajanů; 4) MZV zajišťuje také podporu učebních pomůcek; 5) Probíhá další výzkumný projekt věnující se mimo jiné i roli a přínosu českých škol v zahraničí pro český stát. Dále Martin Smolek nastínil očekávané události v nejbližší budoucnosti. Sem patří projednávání zavedení korespondenční volby v Senátu PČR a zahájení projednávání novely zákona k občanství v poslanecké sněmovně, které má narovnat a zjednodušit podmínky potomkům českých občanů pro získaní občanství.
Na závěr dopoledního bloku druhého dne přišel účastníky konference pozdravit také ministr zahraničí Jan Lipavský. Poděkoval jim za jejich práci a nasazení a ujistil je o tom, že podporu českého vzdělávání v zahraničí a podporu českých krajanských škol považuji za jednu ze svých zahraničních priorit. „Jsem velmi rád, že spolek jako je Česká škola bez hranic u nás funguje a i prostřednictvím této konference dává možnost všem zástupcům českých krajanských škol a zástupcům odborných a státních institucí společně na těchto cílech spolupracovat,“ uvedl ministr Lipavský.
Konference, které se zúčastnilo kolem stovky vyučujících a organizačních pracovníků českých škol v Evropě a USA, učitelů škol v ČR, studentů českých univerzit, lektorů a univerzitních pracovníků, nabídla v souhrnu 11odborných přednášek a prezentací, 2 kulaté stoly a 7 webinářů. Více informací je k dispozici na webu spolku ČŠBH.