Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mezinárodní konference českých škol v zahraničí 2023, prezenční část na MZV ČR
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

MZV hostí 15. ročník mezinárodní konference českých škol v zahraničí

 

Téměř stovka zájemců se zúčastnila prvního dne prezenční části konference českých škol v zahraničí, kterou hostí MZV ve dnech 27.-28. července 2023. Zástupci zahraničních českých škol, experti a pedagogičtí odborníci měli možnost diskutovat o možnostech zlepšování podmínek pro výuku češtiny u dětí krajanů a Čechů žijících v zahraničních. 

Prezenční část završuje týdenní hybridní konferenci, kterou již po patnácté pořádá spolek Česká škola bez hranic. Akci v Černínském paláci zahájil vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek. Poděkoval Lucii Slavíkové-Boucher a Ivě Jirovské za organizaci již patnáctého ročníku a za veškeré jejich aktivity na podporu sítě českých škol v zahraničí. „Jsme si moc dobře vědomi nepostradatelné role českých škol pro naši krajanskou komunitu, proto jsme rádi za stále rostoucí počet škol. Každý rok registrujeme otevření nové školy a neustále se setkáváme s lidmi se zájmem a úmyslem založit novou českou školu ve světě,“ potvrdil Martin Smolek. Zástupci MZV české školy v zahraničí pravidelně navštěvují a jsou potěšeni jejich úspěšným fungováním – při té příležitosti pogratuloval k výročí 20 let České školy bez hranic v Paříži. Shrnul také nejnovější události, kterým se MZV v rámci této agendy věnuje. Zmínil úspěšný průběh prvního ročníku tábora pro děti krajanů s výukou češtiny v Poděbradech či podporu MZV při vzniku nových výukových materiálů šitých na míru pro děti krajanů v zahraničí. 

Ladislav Bánovec, ředitel mezinárodního odboru MŠMT, ocenil činnost českých škol v zahraničí a zdůraznil důležitost a výhody znalosti českého jazyka jak pro krajany v zahraničí, tak pro stát. Je potřeba si uvědomit, jak zásadní vliv a přínos pro Česko bude mít mladá generace Čechů vyrůstající v zahraničí díky jejím jazykovým a kulturním znalostem. Zmocněnec pro krajany Jiří Krátký vyzdvihl důležitost prezenční konference jako platformy pro společnou diskusi a zlepšování a systému české výuky v zahraničí. Dále informoval zástupce škol o výhledu finanční podpory a plánech MZV do budoucna, zejména pak o chystaném výzkumném projektu mapující přínos krajanské diaspory a roli českých škol v zahraničí pro stát. 

Čestným hostem konference byl Pasi Tuominen, velvyslanec Finska v Česku a na Slovensku, který ve svém odborném příspěvku přiblížil systém fungování finských škol v zahraničí. Pozvání přijal také Vladimír Bílek, poslanec chorvatského parlamentu za českou a slovenskou menšinu. Po oficiálním zahájení následovalo předání diplomů výhercům 5. ročníku Olympiády v českém jazyce pro žáky českých škol v zahraničí. 

Následné odborné přednášky se věnovaly především způsobu hodnocení žáků v zahraničí, během nichž přednášející představili své zkušenosti a doporučené metodiky a informovali o možných certifikovaných zkouškách. První den konference uzavřel slavnostní večer ve Valdštejnské zahradě na pozvání Senátu PČR, kde hosty přivítal místopředseda Senátu Tomáš Czernin a Patrik Kunčar, oba jsou zároveň místopředsedy Stálé komise Senátu pro žijící v zahraničí. 

V pátek pokračuje konference v sídle MZV dalšími odbornými přednáškami a kulatými stoly se zástupci MŠMT. 

galerie

Konference ČŠBH 2023

.