Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Červnový krajanský Curych - výročí založení dvou českých spolků

 

8. června 2024 oslavila česká škola v Curychu své 15. výročí založení, v kousek vzdáleném Adliswilu slavil 10 let své existence Český klub Curych.  
 

15 let České školy bez hranic v Curychu
Oslav se v Curychu zúčastnila cca stovka osob z okruhu rodičů a dětí školy, ale také zástupců ostatních krajanských organizací. Česká škola bez hranic (ČŠBH) v Curychu patřila po Paříži spolu se školami v Londýně, Bruselu a Mnichově mezi první novodobé krajanské školy, které v Evropě začátkem nového milénia vznikaly jako odpověď na potřeby nové vlny Čechů v zahraničí vychovávat a vzdělávat děti v zahraničí v českém jazyce a především v českém kulturním prostředí. Školy se zakládaly podle modelu první České školy bez hranic v Paříži z r. 2003. Počet žáků v Curychu se rychle rozrůstal od dvaceti žáků v r. 2009 po šedesát v r. 2016. Škola si díky své práci zachovala činnost i v obtížném období covidových omezení. Za patnáct let své existence získala curyšská škola důležité postavení nejen mezi českými krajanskými školami a u českých institucí, ale také přímo ve Švýcarsku. A tak kromě toho, že dnes škola patří ve světě mezi 8 škol ČŠBH a mezi 15 smluvních škol českého MŠMT s možností vydávat české osvědčení žákům, je rovněž již po 12 let uznána kantonem Curych za školu „HSK“, tj. školu vyučující rodný jazyk a kulturu ve Švýcarsku. 

Dnes patří curyšská škola mezi školy středně velké, a nutno říci, že mezi školy nejaktivnější. V čele školy v Curychu stojí po řadu let její úspěšné a aktivní existence ředitelka školy Jana Vaňková. Výukové aktivity školy však nejsou v rámci širších krajanských akcí v oblasti Curychu zdaleka osamocené. Škola např. spolupracuje s Českým domem CzechIN, který sídlí jen čtyři kilometry od české školy. Ten se rovněž přirozeně podílel na přípravách a oslavách školy, ale také např. na oslavách 5. výročí vzniku Centra Čechů a Slováků Curych. Právě v tomto centru dnes škola působí. Škola v Curychu navíc již dvanáct let úspěšně funguje pod záštitou Sokolské župy Švýcarské. O významu podpory sokolských organizací českým školám ve světě, jako je tomu např. právě ve Švýcarsku nebo v USA, hovoří zvláštní zmocněnec často při svých cestách (např. během lednové návštěvy v Los Angeles nebo během přijetí zahraničních Sokolů v Černínském paláci dne 28. 6.). 

Vzhledem k tomu, že se ze zdravotních důvodů červnové akce v Curychu nemohl zúčastnit zvláštní zmocněnec osobně, zaslal české škole v Curychu při této příležitosti pozdrav prostřednictvím svého dopisu určeného nejen škole, ale především českým rodičům a dětem. Pozdrav tlumočila a dopis zmocněnce (viz příloha) na oslavě předala Valeria Füleová, zástupkyně českého velvyslanectví v Bernu. 

10. výročí Českého klubu Curych 
 Ve stejný den oslav ČŠBH v Curychu vyvrcholily v 15 km vzdáleném Adliswilu rovněž oslavy 10. narozenin založení další novodobé organizace v Curychu Českého klubu Curych. Slavnostní program byl rozložen do několika termínů. Oslavy tak začaly již 25. května, kdy se v rámci kulturního programu klubu uskutečnil koncert kapely Kašpárek v rohlíku. Koncertu se zúčastnilo 170 hostů, tj. nejen členů Českého klubu Curych, ale přirozeně také přizvaných členů dalších spřátelených krajanských organizací, především českých škol v Bernu, Luzernu, St. Gallenu, Curychu a Basileji. Samotná narozeninová akce Českého klubu Curych 8. června byla koncipována zábavnou formou a byla určená především dětem. Oslava proto začala již dopoledne formou osmikilometrového výletu pouze pro děti. Rodiče se k dětem připojili v odpoledních hodinách, společně pak slavnostní den zakončili opékáním špekáčků. 

 

přílohy

Dopis zmocněnce Krátkého 25 kB docx (Dokument) 11. 7. 2024

.