Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vystoupení sámského umělce Vassvika
Foto: Vystoupení sámského umělce Vassvika na Arktickém festivalu 2019 © Archiv Arktického festivalu

Arktický festival

 

Ve dnech 15. - 30. září 2022 se v islandském Reykjavíku uskuteční již čtvrtý ročník Festivalu české a arktické kultury a vědy. Festival nabídne vědecké konference, výstavy (vč. výstavy Česko v Arktidě / Arktida v Česku), promítání filmů, hudební vystoupení a program pro děti. 

Třetí festivalový ročník se konal od 4. do 31. prosince 2021 v šesti českých městech. Hlavním cílem Arktického festivalu je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými vědci a umělci a navazování spolupráce mezi novými partnery.

Odborná i laická veřejnost díky festivalu proniká do výsledků práce českých a severských vědců v arktickém výzkumu a seznamuje se se společnými česko-arktickými kulturními a vědeckými aktivitami v Česku a v Arktidě. Diváci kromě toho získají povědomí o kultuře a historii arktických národů a vychutnají si jedinečnou atmosféru dalekého Severu. Festival organizuje vystoupení sámských, inuitských a dalších arktických umělců. Část programu je zaměřena na český překlad literatury původních obyvatel Arktidy, což přispívá k lepšímu poznání jejich kulturních tradic.

První ročník festivalu se konal v srpnu až září 2018 ve špicberském správním středisku Longyearbyen a v opuštěném hornickém městečku Pyramida pod názvem Doma na Špicberkách 2018. Reciproční pokračování téhož arktického projektu proběhlo od listopadu 2019 do ledna 2020 v Česku (Praha, České Budějovice, Teplice a Plzeň) pod názvem Arktický festival 2019 s podtitulem Dny arktické a české kultury a vědy.

Podrobný program Arktického festivalu naleznete na webu  www.arktickyfestival.cz.


 

.