Politika rozšíření Evropské unie
27.06.2022 / 10:45 | Aktualizováno: 27.06.2022 / 10:52
Politika rozšíření EU se řadí mezi dlouhodobé priority české zahraniční a evropské politiky. Představuje nejefektivnější prostředek podpory demokracie, stability a hospodářského rozvoje v aspirantských státech a zůstává tak jedním z nejúčinnějších nástrojů vnějšího působení EU. Rozšiřovací proces má politické, ekonomické a bezpečnostní přínosy jak pro země aspirující na členství, tak pro celou EU.
Přístupové rozhovory v současné době probíhají s Černou Horou a Srbskem, kandidáty na členství jsou také Turecko, Albánie, Severní Makedonie, Ukrajina a Moldavsko. Perspektivu budoucího vstupu do Unie mají i Bosna a Hercegovina, Kosovo a Gruzie.
Každá přistupující země musí harmonizovat své předpisy s evropským právem (tzv. acquis) v 35 vyjednávacích kapitolách. Od r. 2020 uplatňuje k přístupovým jednáním Unie tzv. posílený přístup, kdy je již v raném stádiu přístupových jednání věnována prioritní pozornost oblasti právního státu a základních práv.
Pro úspěch a věrohodnost procesu rozšíření EU zůstává i nadále klíčovou ochota a schopnost aspirantských zemí důsledně uskutečňovat reformy, slaďovat svůj strategický postoj s hodnotami EU. Současně je nezbytný vyvážený a spravedlivý přístup EU k aspirantským státům a její podpora politiky rozšíření jako celku. ČR bude i do budoucna aktivně podporovat proces rozšíření, úsilí jednotlivých kandidátských a potenciálních kandidátských států a jejich evropskou perspektivu, a to i během předsednictví ČR v Radě EU v druhé polovině roku 2022.
K 18. výročí vstupu do Evropské unie (tedy 1. května 2022) zorganizoval Odbor politik Evropské unie MZV dne seminář „Rozšíření – stojí za námahu“, který uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský. Přiložené shrnutí obsahuje to nejzajímavější z jeho obsahu ve vztahu ke zkušenostem a výzvám procesu rozšiřování EU.