Washingtonská deklarace,

 

podepsaná a vydaná nejvyššími představiteli států a vlád účastnících se jednání Severoatlantické rady ve Washingtonu D.C.

1.
My, nejvyšší představitelé států a vlád členských států Severoatlantické aliance, na prahu nového století slavnostně vyhlašujeme náš společný závazek bránit naše občany, naše území a naši svobodu, založenou na principech demokracie, lidských práv a vládě zákona. Svět se během posledních padesáti let dramaticky změnil, ale naše společné hodnoty a bezpečnostní zájmy zůstávají stejné.
2.
Na tomto výročním summitu potvrzujeme naše odhodlání pokračovat v prosazování těchto cílů a přitom stavět na tradicích důvěry a spolupráce, které jsme během těchto více jak padesáti let vytvořili. Kolektivní obrana zůstává základním posláním NATO. Potvrzujeme náš závazek prosazovat mír, stabilitu a svobodu.
3.
Vzdáváme hold mužům a ženám, kteří sloužili naší Alianci a hájili věc svobody. Na jejich počest, a pro lepší budoucnost, budeme přispívat k vytváření silnějšího a širšího euroatlantického společenství demokratických států _ společenství, ve kterém jsou dodržována lidská práva a základní svobody, kde hranice jsou stále více otevřeny lidem, myšlenkám a obchodu, kde se války staly nemyslitelnými.
4.
Znovu potvrzujeme naši věrnost poslání a principům Charty spojených národů, jak je to vyjádřeno v Severoatlantické smlouvě, a opětovně vyhlašujeme naše odhodlání žít v míru se všemi národy a řešit všechny mezinárodní spory mírovými prostředky.
5.
Naše reakce na výzvy budoucnosti musí být stejně účinné, jako byly v minulosti. Vytyčujeme kurs pro NATO, které vstupuje do 21. století: Aliance zavázaná ke kolektivní obraně, schopná vypořádat se se současnými i budoucími riziky naší bezpečnosti, posílená vstupem nových členů a otevřená dalším, vzájemně se posilujícím způsobem spolupracující s ostatními institucemi, partnery a státy zapojenými do Středomořského dialogu, s cílem posílit euroatlantickou bezpečnost a stabilitu.
6.
NATO ztělesňuje životní partnerství mezi Evropou a Severní Amerikou. Vítáme další podněty k posílení evropských obranných schopností, jež umožní evropským spojencům působit společně efektivněji a posilovat tak transatlantické partnerství.
7.
Zůstáváme odhodláni stát pevně proti těm, kdo porušují lidské práva, vedou války a dobývají území. Budeme udržovat jak politickou solidaritu, tak ozbrojené síly nezbytné k ochraně našich národů a schopné vyrovnat se s bezpečnostními výzvami příštího století. Zavazujeme se zlepšovat naše obranné schopnosti, abychom byli schopni plnit v celém rozsahu mise Aliance v 21. století. Budeme nadále budovat důvěru a bezpečnost prostřednictvím kontroly zbrojení, odzbrojení a opatření bránícími šíření. Opět zdůrazňujeme naše odsouzení terorismu a naše odhodlání chránit se před tímto nebezpečím.
8.
Aliance zůstává otevřena všem evropským demokraciím, bez ohledu na jejich zeměpisnou polohu, ochotným a schopným převzít závazky členství, jejichž vstup bude znamenat posílení bezpečnosti a stability v Evropě. NATO je důležitým pilířem širšího společenství sdílejícího společné hodnoty a společnou zodpovědnost. Aliance a partneři, včetně Ruska a Ukrajiny, společně rozvíjejí spolupráci a odstraňují dělicí čáry vytvořené studenou válkou a napomáhají tak budování jednotné a svobodné Evropy, ve které jsou bezpečnost a prosperita společné a nedělitelné.
9.
Padesát let od založení NATO zůstávají osudy Evropy a Severní Ameriky neoddělitelnými. Budeme-li spolupracovat, zabezpečíme naši svobodu a bezpečnost a posílíme stabilitu účinněji, než by se kterémukoli z nás podařilo samostatně. Za základní cíl Aliance, jak dnes, tak v nadcházejícím století, vyhlašujeme zachování míru, bezpečnosti a svobody pro všechny národy Evropy a Severní Ameriky.

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.