Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři Lipavský a Schallenberg ve Vídni.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie Jan Lipavský navštívil Rakousko

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil 7. listopadu 2023 Vídeň, kde jednal se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem, spolkovým ministrem pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouské republiky. Šéf české diplomacie dále vystoupil na půdě vídeňské Diplomatické akademie, setkal se s krajany a předal medaile „Za Zásluhy o diplomacii“.

Ministři zahraničí jednali nejen o zahraničněpolitických tématech, ale také o posilování dobrého sousedství v době, kdy Ukrajina čelí ruské agresi. „V široké řadě témat se shodneme, najdou se i oblasti, na které máme rozdílný názor, ale naše spolupráce je v přátelském duchu, což posiluje i naše historická i geografická blízkost,“ uvedl ministr.

Mezi klíčová témata schůzky patřila také spolupráce ve Slavkovském formátu pod taktovkou současného rakouského předsednictví. Ministři Lipavský a Schallenberg diskutovali o podpoře Ukrajiny, dění v Izraeli a současném vývoji ve střední Evropě. „Jsem moc rád, že s Rakouskem v otázce práva Izraele na sebeobranu zaujímáme stejný postoj. To se odrazilo i v nedávném hlasování na Valném shromáždění OSN. Česko i Rakousko odmítli rezoluci, která neodsoudila terorismus Hamásu,“ dodal šéf české diplomacie.

Během své jednodenní návštěvy Vídně vystoupil ministr Lipavský také na prestižní vídeňské Diplomatické akademii s přednáškou na téma „Geopolitické výzvy a nová bezpečnostní strategie ČR“ a setkal se se studenty a vedením instituce. Zavítal rovněž do bilingvní školy Školského spolku Komenský, která již více než 150 let nabízí ve Vídni dvojjazyčné vzdělávání a předal starostovi spolku Karlu Hanzlovi medaili ministra zahraničních věcí České republiky „Za zásluhy o diplomacii“. Během setkání s představiteli spolku a krajanů ocenil ministr dlouhodobou práci krajanské komunity v Rakousku a připomněl její zásluhu na posilování vzájemných vztahů a vytváření pozitivního obrazu Česka. Ministr v té souvislosti zároveň zdůraznil, že si uvědomuje, jak zásadní je pro naše krajany zavedení korespondenční volby.

Vyznamenání během závěrečné společenské akce na velvyslanectví předal šéf české diplomacie rovněž Martinu Eichtingerovi, bývalému radnímu dolnorakouské zemské vlády, který se za dobu svého působení stal výrazným hybatelem spolupráce mezi Dolním Rakouskem a příhraničními kraji České republiky.

.