Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vrchní ředitel Povejšil se setkal s Komisařkou Rady Evropy pro lidská práva

 

Martin Povejšil, vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální, se dne 23. února 2023 setkal s Komisařkou Rady Evropy pro lidská práva Dunjou Mijatović. Společně jednali o řešení aktuální situace v návaznosti na příliv uprchlíků z Ukrajiny, zajištění odpovědnosti za zločiny spáchané Ruskem či podporu ruské a běloruské občanské společnosti.

Martin Povejšil v rámci jednání vyzdvihl aktivity Česka v souvislosti se situací na Ukrajině v důsledku ruské agrese, a to v rámci mezinárodních organizací i prostřednictvím asistenčních programů. Vedle pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se aktivity MZV soustředí rovněž na pomoc obráncům lidských práv, novinářům a aktivistům z Ruska i Běloruska, mj. též v rámci programu Občanská společnost. Komisařka Mijatović ocenila bezprecedentní míru solidarity a podpory Česka v rámci řešení aktuální krize, a to jak ze strany vlády, tak neziskového sektoru i běžných občanů. Na základě monitoringu situace a svých zjištění je připravena využít všech dostupných prostředků k řešení aktuálních otázek, které její mandát nabízí.

Aktuální mise komisařky probíhá ve dnech 20. - 24. února 2023. Jedná se o pravidelnou monitorovací misi zjišťující stav lidských práv v zemích Rady Evropy (poslední obdobná mise v Česku proběhla v roce 2012).

.