Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Sankce
Foto: Canva Pro
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda na návrh ministra zahraničí schválila další zápis na sankční seznam

 

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského včera (15. listopadu) vláda schválila další zápis na národní sankční seznam. Jde o Federální státní unitární podnik „Podnik pro správu majetku v zahraničí“ Kanceláře prezidenta Ruské federace (Goszagransobstvennost).

Ten na českém území provozuje a spravuje velké množství nemovitostí, které jsou majetkem Ruské federace.

„Na národní sankční seznam jsme tento podnik zařadili proto, že finanční prostředky z jeho komerčních aktivit včetně pronájmů plynou přímo do rozpočtu Ruské federace, která jimi sponzoruje vraždění civilistů na Ukrajině,“ řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Včera přijaté opatření se nevztahuje na místnosti diplomatické mise, které jsme Ruské federaci notifikovali v roce 2020. Jde o 4 objekty z celkového počtu nemovitostí vlastněných Ruskou federací na území České republiky.

Vzhledem k tomu, že hrozilo zmaření účelu, tak česká diplomacie rozhodla o zápisu na vnitrostátní sankční seznam ještě před jeho návrhem na zařazení na unijní seznam. „Přesto platí i nadále, že naším cílem je navrhovat subjekty na unijní seznam, jelikož efekty takového opatření platí hned ve 27 zemích,“ dodal šéf české diplomacie.

Provádění a vymáhání sankcí má jako v každém případě na starosti Finanční analytický úřad.

.