Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rada OSN pro lidská práva uzavřela první zasedání pod vedením velvyslance Bálka
Foto: ©Jean Marc Ferré
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada OSN pro lidská práva uzavřela první zasedání pod vedením velvyslance Bálka

 

V úterý 4. dubna skončilo v Ženevě historicky nejdelší zasedání Rady OSN pro lidská práva, které poprvé v roli předsedy vedl stálý představitel ČR velvyslanec Václav Bálek. V úvodním segmentu zasedání vystoupil 27. února prostřednictvím videoprojevu premiér Petr Fiala.  Na zasedání byl projednán rekordní počet 43 rezolucí.

Hlavní českou prioritou pro zasedání bylo obnovení mandátu Vyšetřovací komise OSN k situaci lidských práv na Ukrajině vyplývající z ruské agrese. Daná rezoluce byla v hlasování jasnou většinou schválena. Rada se dále zabývala mj. rezolucemi k lidskoprávní situaci v Bělorusku, ke zhoršující se humanitární a lidskoprávní situaci v KLDR nebo situací v Myanmaru s odsouzením zvěrstev a násilí páchaného na vlastních občanech myanmarskou armádou. Byl rovněž prodloužen mandát zvláštního zpravodaje pro situaci v oblasti lidských práv v Íránu, k lidskoprávní situaci v Sýrii nebo v Nikaragui, a to zejména pokud jde o osoby násilně vysídlené a svévolně zbavené nikaragujského občanství. ČR všechny uvedené rezoluce v hlasování podpořila.

Rada rovněž projednala a přijala řadu tematických rezolucí, např. k lidskému právu na čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí, k prodloužení mandátu zvláštní zpravodajky k lidskoprávním obráncům nebo rezoluci předloženou EU ke svobodě náboženství a vyznání.

ČR se Rady zúčastnila z pozice hlasujícího člena, kterým bude do konce roku 2023. Aktivně vystupovala nejenom v průběhu vyjednávání textů rezolucí, ale také v interaktivních dialozích, mj. s Vysokým komisařem pro lidská práva Türkem, k lidskoprávním situacím v Myanmaru, Iránu, DPRK, Ukrajině a Bělorusku nebo k otázkám mučení či lidskoprávních obránců (texty vystoupení ČR jsou k dispozici zde).

Příští řádné zasedání Rady začne 19. června.

.