Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

První návštěva slovenského ministra zahraničí Wlachovského vedla tradičně do Česka
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První návštěva slovenského ministra zahraničí Wlachovského vedla tradičně do Česka

 

V pátek 19. května 2023 se ministr Jan Lipavský setkal s ministrem zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Miroslavem Wlachovským. Šlo o první zahraniční pracovní cestu po jmenování členem slovenské vlády.

„Úroveň vztahů našich dvou zemí je světovým unikátem a děláme vše proto, aby to tak zůstalo i nadále,“ ocenil tradiční vysokou úroveň vzájemných vztahů ministr Lipavský.

Ministři potvrdili společný zájem na pokračování regionální spolupráce, a to zejména ve formátech S3 a V4. Shodli se také na pokračování v podpoře Ukrajiny, na přípravě její poválečné obnovy, na dalších dodávkách vojenského materiálu a také na eliminaci energetické závislosti na Rusku.

Důležitá je česko-slovenská spolupráce v bezpečnostní oblasti, kdy má Česko důležitou roli vedoucího státu v bojovém uskupení NATO na Slovensku, kde v současné době působí 447 českých vojáků. „Jsem hrdý na to, že mnohonárodní bojové uskupení NATO na Slovensku funguje právě pod velením sil Armády ČR,“ dodal šéf české diplomacie.

Dalším bodem jednání bylo další rozšiřování EU. „S ministrem Wlachovským jsme zajedno i v otázce dalšího rozšiřování EU. Země Západního Balkánu nejsou v žádném případě stranou našeho zájmu,“ řekl v této souvislost Lipavský.

Ministři si vyměnili zkušenosti z oblasti dezinformací, kdy pro Česko, stejně jako pro Slovensko, představují dezinformace jednu ze zásadních bezpečnostních hrozeb, kterým v současnosti čelí. Český ministr uvítal prohlubující se spolupráci mezi českým a slovenským StratComem v oblasti výměny know-how ohledně boje proti dezinformacím.

O intenzivní spolupráci mezi oběma státy svědčí i česko-slovenské konzultace z oblasti konzulární praxe, které proběhly v úterý 16. května.
Zástupci českých a slovenských konzulárních a vízových odborů hovořili o aktualizaci bilaterální dohody o spolupráci při poskytování konzulárních služeb a o možnosti prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti evidence obyvatelstva a rodných čísel.

V zájmu obou zemí je také smluvně zakotvit přeshraniční spolupráci záchranných složek. Česko a Slovensko si vyměnily zkušenosti z oblasti digitalizace konzulárních agend, uznávání elektronických podpisů, elektronické identifikaci v konzulární praxi, či o průběhu zastupování ve vydávání schengenských víz.

galerie

První návštěva slovenského ministra zahraničí Wlachovského vedla tradičně do Česka

.