Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k 79. výročí deportace Krymských Tatarů

 

Dnes je to sedmdesát devět let, kdy bylo 18. května 1944 z Krymu do Střední Asie, na Sibiř a na Ural násilně deportováno více než 200 tisíc Krymských Tatarů. Desítky tisíc lidí tento násilný odsun a jeho následky nepřežily. Ti, kdo deportaci a desítky let útrap přežili, se mohli vrátit do svých domovů až na konci 80. let minulého století.

Tímto zločinem sovětského režimu pronásledování Krymských Tatarů, bohužel, neskončilo. Po ruské anexi Krymu v roce 2014 zahájila Ruská federace systematické pronásledování prodemokraticky a proukrajinsky smýšlejících obyvatel poloostrova. Ruská vláda zakázala činnost neformálního parlamentu Krymských Tatarů Medžlisu, ruské bezpečnostní složky zahájily pronásledování příslušníků krymsko-tatarského národa a jeho vedoucích představitelů. Desítky tisíc Krymských Tatarů byly – opět – donuceny opustit své domovy.

Jak na Krymu, tak na území Ruska jsou od roku 2014 na základě falešných obvinění vězněni a souzeni političtí vězni z řad krymsko-tatarského národa. Jsou podrobování mučení a nedůstojným podmínkám a zacházení ve svých celách. Ruská federace ignoruje výzvy Rady Evropy, OSN a dalších mezinárodních organizací k propuštění vězňů a respektování základních lidských práv.

V důsledku ruské agrese a okupace ukrajinských území sdílejí stejný osud i další občané Ukrajiny. Pronásledování, věznění, mučení, únosy a zločiny proti lidskosti jsou součástí chování ruských ozbrojených sil a okupačních úřadů na okupovaném ukrajinském území.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje úctu všem obětem deportací, podporuje úsilí krymsko-tatarského národa v boji za svobodu a odsuzuje porušování práv Krymských Tatarů i všech ukrajinských občanů, trpících v důsledku ruské agrese proti Ukrajině. Viníci zločinů musí být potrestáni.

Opětovně zdůrazňujeme plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic a teritoriálních vod. Česká republika neuznává a neuzná nelegální anexi Krymu ani dalších okupovaných území Ukrajiny.

Česko bude pokračovat v pomoci Ukrajině a jejím občanům v jejich spravedlivé obraně proti ruské agresi a v boji za osvobození všech okupovaných území. K tomu vyzýváme všechny, pro které jsou svoboda, vzájemná úcta, suverenita, spolupráce, mírové soužití a úcta k lidskému životu základními prvky mezinárodních vztahů.

#RealPeaceNotAppeasement #CrimeaIsUkraine #Quirim

.