Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Oznámení o úmrtí naší kolegyně Moniky Studené
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oznámení o úmrtí naší kolegyně Moniky Studené

 

Se zármutkem oznamujeme, že v sobotu 11. března 2023 v Izraeli náhle zemřela zástupkyně velvyslance paní Monika Studená. Předčasný odchod Moniky Studené je další obrovskou profesní ztrátou pro českou zahraniční službu a politiku, ale zejména je nezměrnou ztrátou lidskou.

Monika Studená byla jedním z pilířů české zahraniční služby. Vždy byla tam, kde jí bylo třeba, a vždy odváděla skvělou práci, ať už v pražské centrále či během diplomatických misí v zahraničí. Monika Studená byla v pravém slova smyslu kolegiální a velmi empatická. Získávala si tak všeobecný respekt v rámci české zahraniční služby, bezpečnostních složek i státní správy jako celku a samozřejmě i u zahraničních partnerů.

Monika Studená byla hrdou absolventkou prvního cyklu Diplomatické akademie MZV a v české diplomacii působila více než 25 let. Za ta léta prošla různorodými zákoutími zahraniční politiky. Během své kariéry se zabývala bilaterálními vztahy, podporou evropské integrace naší země, bezpečnostní politikou i mnohostrannými vztahy.

V pražském ústředí byla vždy blízko míst, kde se utvářela a přijímala důležitá rozhodnutí: v odboru bezpečnostní politiky, v kabinetu prvního náměstka ministra zahraničí či v kanceláři náměstka pro bezpečnostní politiku a mnohostranné vztahy. V zahraničí prošla misemi ve Spojeném království, v Mezinárodním sekretariátu Severoatlantické aliance, sídle Organizace spojených národů a Izraeli. Všude, v Praze, Londýně, Bruselu a Kábulu, stejně jako v New Yorku i Tel Avivu po sobě zanechala nesmazatelnou stopu.

Monika Studená nebyla totiž řadovým diplomatem, který zahraniční politiku jen profesionálně provádí, ona ji spoluvytvářela. Byla všestranná, ukotvená v pevném hodnotovém rámci, cílevědomá bez známky arogance a zejména měla hluboké znalosti v široké škále zahraničně politických a bezpečnostních oblastí. Měla pestrou síť kontaktů po celém světě i v Česku. Vždy věděla, kam a na koho se obrátit. Vzhledem ke svým širokým znalostem, nasbíraným zkušenostem a schopnosti empatie byla často tím, kdo pomáhal rozplétat problémy, které měly na první pohled jen obtížné či zdlouhavé řešení.

To vše nám bude chybět. Zejména nám ale bude Monika Studená chybět jako skvělý člověk, na nějž bylo možné se spolehnout profesně i lidsky.

Requiescat in Pace!

.