Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kozák
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák jednal v Libanonu a Etiopii

 

První náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Jiří Kozák uskutečnil ve dnech 13. – 14. března politické konzultace v Libanonu. Jednal zde s libanonským ministrem zahraničních věcí a emigrantů a ministrem vnitra, sešel se s poslanci meziparlamentní skupiny přátel ČR a navštívil české rozvojové projekty. Během navazující návštěvy Etiopie ve dnech 15. – 16. března jednal se státním ministrem zahraničních věcí, státní ministryní Ministerstva financí a náčelníkem generálního štábu. V sídle Africké unie přijali náměstka její místopředsedkyně a komisaři AU.
 

Náměstek Kozák navštívil Libanon na pozvání Generálního tajemníka MZV Haniho Šmajtillího. Hlavním bodem programu bylo jednání s ministrem zahraničních věcí a emigrantů Abdalláhem Búhabíbem následované politickými konzultacemi.

Náměstek ujistil partnery, že Česko vnímá Libanon jako jeden ze základních kamenů stability východního Středomoří a země zůstává v centru naší pozornosti. Vleklá krize činí zemi zranitelnou a těžce doléhá na každodenní život obyvatel. „Hodláme se proto v Libanonu nadále angažovat a naše bilaterální pomoc bude pokračovat. Zaměřujeme se na zdraví a bezpečnost nebo případně na pomoc ohroženým skupinám,“ zdůraznil náměstek Kozák. Dále apeloval na nutnost stabilizovat státní aparát a obsadit uvolněný prezidentský post. Ocenil také principiální libanonský postoj k ruské agresi na Ukrajině.

V další části programu přijal náměstka Kozáka ministr vnitra a municipalit Bassam Mawlawi a uskutečnilo se i jednání s poslanci meziparlamentní skupiny přátel ČR. Na závěr svého pobytu v Libanonu navštívil první náměstek MZV dva z rozvojových projektů, které zde realizují české subjekty: nemocnici Rafika Harírího v Bejrútu a edukační centrum Tahaddi.

Během navazující návštěvy Etiopie diskutoval náměstek Kozák na ministerstvu zahraničních věcí se státním ministrem Misganu Aregou aktuální situaci v zemi po podpisu mírových dohod a ukončení ozbrojeného konfliktu na severu země. „Máme zájem na posílení bilaterální spolupráce včetně přípravy obchodních misí. Podporujeme také obnovení tradice politických konzultací na úrovni náměstků,“ uvedl Kozák.

Jednání se státní ministryní Ministerstva financí Semeretou Sewasew se zaměřila na přípravu nového bilaterálního rozvojového programu a jeho prioritní oblasti. Při setkání s náčelníkem generálního štábu Birhanu Jul(ou) náměstek připomněl dlouhotrvající spolupráci obou zemí v bezpečnostní oblasti a zdůraznil důležitost stabilní Etiopie a širšího regionu.

V sídle Africké unie při jednání s místopředsedkyní AU, paní Monique Nsanzabaganwa, a s komisaři AU náměstek Kozák představil novou vládní strategii pro Afriku. Partneři diskutovali zejména otázky obchodu a investic, klimatické bezpečnosti a Agendy 2063.

Diskuze během pracovního oběda s vedoucím delegace EU pro Etiopii a vedoucím politické sekce delegace EU pro AU se zaměřila na vývoj v Etiopii po podepsání mírových dohod a roli mezinárodní komunity se zaměřením na EU a Africkou unii.

Předmětem všech jednání s partnery z Etiopie i Africké unie byla také otázka ruské agrese na Ukrajině a důsledků, kterým kvůli porušení Charty OSN ze strany Ruska čelí i africké země. Při krátkém setkání s ukrajinským CDA Oleksandrem Zubem náměstek Kozák zdůraznil pokračující podporu Ukrajině z české strany.

Náměstek Kozák jednal v Libanonu a Etiopii

Náměstek Kozák jednal v Libanonu a Etiopii

Náměstek Kozák jednal v Libanonu a Etiopii

Náměstek Kozák jednal v Libanonu a Etiopii

 

.