Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Marian
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Jan Marian byl jmenován národním koordinátorem Iniciativy Trojmoří

 

Z pověření vlády ČR ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jmenoval svého náměstka Jana Mariana od srpna 2023 národním koordinátorem pro Iniciativu Trojmoří.

"Trojmoří pokládáme za důležitou iniciativu, jednak s ohledem na propojování severu a jihu Evropy, jednak s ohledem na současný geopolitický a strategický vývoj v Evropě. Jako důležité považuji zapojení Ukrajiny do této iniciativy," uvedl náměstek Jan Marian.

Iniciativa Trojmoří, sdružující dvanáct členských zemí EU ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem,  je zaměřena na infrastrukturní projekty, které mají posílit dopravní spojení, energetickou bezpečnost a digitální propojení celého regionu a návazně jeho soudržnost a odolnost.

Jedná se především o koordinaci činností s ostatními resorty a subjekty, které jsou do aktivit Iniciativy Trojmoří na české straně zapojeny, zejména s ministerstvem dopravy, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem financí, Národní rozvojovou bankou a také se soukromým sektorem. Národní koordinátor také spolupracuje se zahraničními partnery v rámci této Iniciativy.

Náměstek Marian se v této funkci zúčastní setkání národních koordinátorů Trojmoří pořádaného během  summitu Iniciativy, který se koná v Bukurešti ve dnech 6. a 7. září 2023. Delegaci České republiky na summitu povede předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.

.