Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zakončil návštěvu Království Saúdské Arábie
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zakončil návštěvu Království Saúdské Arábie

 

Prohloubení politické a ekonomické spolupráce v kontextu úsilí saúdského vedení o větší otevření země, či inovační rozvoj ekonomiky a diverzifikace státních příjmů mimo oblast nerostné těžby. To byla hlavní témata jednání šéfa české diplomacie Jana Lipavského, který se ve středu 24. května 2023 setkal se saúdskoarabskými ministry.

Ministr Lipavský na úvod cesty zahájil obchodní fórum, na kterém ho doprovází patnáctičlenná podnikatelská mise. „Česko má dlouhodobou tradici v inovacích a můžeme se pyšnit také vysoce kvalifikovanou pracovní silou, špičkovými technologiemi a kvalitními výrobky. Stále hledáme nové obchodní příležitosti, a to i na trzích mimo jednotný evropský trh,“ řekl ministr v rámci akce, které se účastnila i místní obchodní komora.

Na jednání se svým protějškem, ministrem zahraničních věcí Království Saúdské Arábie Fajsalem bin Farhánem Ál Saúdem, řešil ministr Lipavský celou řadu témat, od bezpečnosti v regionu po ruskou agresi na Ukrajině. „Saúdský vliv rapidně roste nejen v regionu Blízkého východu, ale také v geopolitických otázkách. Za Česko jsem sdělil, že to, co nás ohrožuje nejvíce, je ruský imperialismus. Věřím, že celý svět pochopí, že před touto hrozbou nelze zavírat oči,“ dodal Lipavský.

Ve středu v podvečer se šéf české diplomacie přesouvá s celou delegací do Bagdádu, kde bude pokračovat v bilaterálních a ekonomických jednáních s iráckou stranou.

galerie

Ministr Lipavský zakončil první jednací den na blízkém východě, kdy navštívil Království Saudské Arábie

.