Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil Pražské fórum o ekonomické a environmentální dimenzi OBSE 2023
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil Pražské fórum o ekonomické a environmentální dimenzi OBSE 2023

 

Ministr  zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský společně s ministrem zahraničních věcí Severní Makedonie Bujarem Osmanim a generální tajemnicí OBSE Helgou Marií Schmid zahájili dne 14. září 2023 Pražské fórum o ekonomické a environmentální dimenzi OBSE 2023

Fórum otevřené 57 účastnickým zemím OBSE pořádala ve dnech 14. a 15. září 2023 v sídle Ministerstva zahraničních věcí ČR Severní Makedonie z titulu předsednictví OBSE. Zaměřilo se na téma „Podpora bezpečnosti a stability v oblasti OBSE prostřednictvím udržitelného hospodářského rozvoje, a odolného a inklusivního ekonomického růstu“.

“Už podruhé za sebou se scházíme v tomto sále, zatímco pár set kilometrů odtud zuří krvavá válka. Nemůžeme se tvářit jako by se nic nedělo. Činnost OBSE musí být primárně zaměřená na Ukrajinu, na důsledky války a pomoc, kterou OBSE může Ukrajině poskytnout,” uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský. V úvodní části fóra vystoupil náměstek ukrajinského ministra pro zemědělskou politiku a potraviny Markiyan Dmytrasevych, který hovořil zejména o obrovských škodách způsobených ukrajinskému hospodářství, zemědělství a životnímu prostředí, a také o narušení globálního obchodu s potravinami v důsledku ruské agrese proti Ukrajině.

Ministr Lipavský se na okraj Pražského fóra sešel s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid. Ocenil její práci v čele organizace a také aktivity OBSE zaměřené na pomoc Ukrajině. Česko přispělo na Program OBSE na podporu Ukrajiny od jeho vzniku v roce 2022 celkem 4 mil. Kč. Ministr Lipavský také jednal se svým protějškem ze Severní Makedonie, Bujarem Osmanim, s nímž si potvrdili skvělou úroveň vzájemných vztahů a diskutovali o procesu přistoupení Severní Makedonie do Evropské unie. Šéf české diplomacie vyjádřil plnou podporu úsilí Severní Makedonie o vstup do EU a ocenil kroky tamní vlády směřující k odstranění poslední překážky pro otevření prvního klastru přístupových jednání.

Letošní Pražské fórum navázalo na Ekonomické a environmentální fórum OBSE, jehož třicet ročníků až do loňského roku pravidelně jako vrcholnou akci v rámci 2. (ekonomické a environmentální) dimenze OBSE hostilo ve svých prostorách Ministerstvo zahraničních věcí. Letos se konsensu o konání Ekonomického a environmentálního fóra OBSE nepodařilo dosáhnout v důsledku obstrukční politiky Ruska v rámci této mezinárodní organizace.

galerie

Ministr Lipavský zahájil Pražské fórum o ekonomické a environmentální dimenzi OBSE 2023

.