Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal na neformálním zasedání ministrů zahraničí ve Stockholmu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na neformálním zasedání ministrů zahraničí ve Stockholmu

 

Na neformální Radě EU pro zahraniční věci ve Stockholmu, které se za Česko zúčastnil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, řešili šéfové diplomacií EU ruskou agresi a vztahy s Čínou. Tématem tzv. Gymnichu, který probíhá 12. a 13. května 2023, bylo také pokračování vojenské a materiální podpory Ukrajině a implementace mírového plánu ukrajinského prezidenta Zelenského.

„Klíčem k tomu, aby se Ukrajina dokázala ruskému agresorovi ubránit, je vojenská i finanční podpora demokratického světa. Zároveň musíme myslet i na období po válce. Řešme aktivně rekonstrukci země a pomáhejme stíhat válečné zločiny, které se na Ukrajině dějí dnes a denně,“ uvedl před jednáním ministr Lipavský.

Ministři členských států debatovali dále o rozšíření sankcí vůči Rusku, bezpečnostní spolupráci s mezinárodním společenstvím či odpovědnost Ruska za válečné zločiny.

Druhým větším tématem letošního Gymnichu byla Čína. „Čína chce změnit mezinárodní řád. To je velká výzva, mimo jiné i bezpečnostní. Řešili jsme dnes proto i vztahy EU s Čínou a je jasné, že jejich budoucnost bude záviset na tom, jak se Čína bude stavět k válce na Ukrajině. Česko její postoj pozorně sleduje,“ dodal šéf české diplomacie.

Ministři také diskutovali rekonstrukční úsilí Evropské unie na Ukrajině, včetně možných nástrojů.

Na Gymnich naváže v sobotu 13. května 2023 neformální oběd s představiteli EU-Indopacifického ministerského fóra za účasti ukrajinského ministra Kuleby.

galerie

Ministr Lipavský jednal na neformálním zasedání ministrů zahraničí ve Stockholmu

.