Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Lipavský jednal s mongolskou ministryní zahraničních věcí
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Jan Lipavský přijal mongolskou ministryni zahraničních věcí

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský přijal 11. května 2023 ministryni zahraničních věcí Mongolska Battsetseg Batmunch. Během jednání český ministr a mongolská ministryně pozitivně zhodnotili dvoustranné vztahy a shodli se na tom, že je třeba posílit obchodně-ekonomickou spolupráci.

„O obchodní spolupráci budeme jednat i během příštího zasedání mezivládního Smíšeného výboru hospodářské spolupráce. To by se mělo uskutečnit na podzim v Ulánbátaru a důraz budeme klást hlavně na surovinovou politiku a těžební průmysl,“ uvedl na úvod setkání šéf české diplomacie.

Ministr Lipavský ocenil zrušení vízové povinnosti pro české turisty do Mongolska, stejně jako zahájení stipendijního programu mongolského prezidenta. „Mám radost, že Mongolsko začne od roku 2024 vysílat do Česka své studenty v rámci stipendijního programu. Stejně tak mě těší, že je Mongolsko součástí českého vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Mongolští občané tak přispívají k úspěchu českých firem ve světě a získávají cennou kvalifikaci a vztah k naší zemi,“ uvedl ministr Lipavský. V Česku žije nejpočetnější mongolská komunita v Evropské unii a třetí největší na světě po Koreji a USA.

Ministryně Battsetseg také zmínila zavedení přímého leteckého spoje mezi Prahou a Ulánbátarem od června tohoto roku.

Český ministr zahraničí potvrdil účast pozorovatelů Armády ČR (poprvé od roku 2016) na letošním vojenském cvičení Khaan Quest organizovaném Mongolskem a USA a ujistil mongolskou ministryni, že trvá český zájem na dodávkách vybavení mongolským ozbrojeným silám.

Česko bude také pokračovat ve své účasti na zalesňovacích projektech v Mongolsku a na projektu „Návrat koně Převalského“, organizovaného společně se ZOO Praha. Za tento projekt mongolská ministryně poděkovala a doufá v úspěšném pokračování spolupráce.

.