Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Den Afriky připomněl události roku 1994
Foto: ©MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den Afriky připomněl události roku 1994

 

V pondělí 20. května 2024 uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí v malém sále Městské knihovny v Praze akci Den Afriky: připomínka událostí roku 1994. Událost připomněla třicet let od dvou klíčových momentů: konce apartheidu v Jihoafrické republice a genocidy Tutsiů ve Rwandě. Po proslovech náměstka ministra Jiřího Kozáka a tuniské velvyslankyně následovala debata s velvyslanci Jihoafrické republiky a Rwandy doplněná o projekce tematických filmů. Akce přilákala mnoho studentů středních a vysokých škol.
 

Podle náměstka Kozáka je Afrika jako kontinent důležitý z mnoha hledisek. Je to dynamický region v blízkém sousedství Evropy s rychle rostoucí ekonomickou i politickou váhou. „Velmi brzy - v roce 2050 - bude každý čtvrtý člověk na této planetě Afričan. Tato mladá a dynamická populace v našem těsném sousedství s námi chce komunikovat, obchodovat a studovat, věnovat se výzkumu, kultuře a sportu. A přesně to chce i Česko.“ Jiří Kozák  poukázal na provázanost Česka jak s Jihoafrickou republikou na příkladu přátelství prezidentů Václava Havla a Nelsona Mandely, tak s Rwandou, kdy v roce 1994 český velvyslanec při Radě bezpečnosti OSN Karel Kovanda jako první označil dění ve Rwandě za genocidu. Velvyslankyně Tuniska Yosra Souiden krátkým proslovem akci zahájila. Následovalo krátké edukativní video o historii apartheidu v Jižní Africe.

Poté debatovali studenti a další účastníci s velvyslankyní JAR Mosou Sejosingoe, velvyslancem Rwandy Richardem Masozerou a novinářkou Seznam Zpráv Natálií Sousou. V debatě zazněly osobní vzpomínky paní velvyslankyně Sejosingoe na konec apartheidního režimu v Jihoafrické republice. Paní Sousa zase mladým účastníkům sdělila důvody, proč je Afrika jako celek v 21. století důležitá a proč by se o ni měla mladá generace Evropanů zajímat. Velvyslanec Rwandy Masozera řekl, že nejen Rwanda, ale každá země by se měla poučit z chyb ze své minulosti, aby je už nikdy v budoucnosti neopakovala.

Dalším bodem programu byla projekce francouzsko-belgického filmu Africké dětství (Petit pays, 2020), který pojednává o chlapci vyrůstajícím v Burundi na pozadí probíhající genocidy v sousední Rwandě.

.