Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Open House
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Černínský palác v rámci Open House navštívilo rekordních 3144 návštěvníků

 

Ministerstvo zahraničních věcí přivítalo veřejnost na Dni otevřených dveří v Černínském paláci v rámci festivalu městské architektury Open House Praha. V sobotu 20. května 2023 mělo tak více než tří tisíce návštěvníků výjimečnou příležitost prohlédnout si velkolepý barokní palác včetně slavného bytu Jana Masaryka a zároveň se pokochat poutavými uměleckými díly či důmyslně řešenou zahradou Černínského paláce.

Den otevřených dveří v sobotu dopoledne zahájil přímo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který osobně přivítal hosty a přiblížil jim prostory sídla české diplomacie. Vedle honosných interiérů Černínského paláce mohli návštěvníci obdivovat početná historická umělecká díla či jednací salonky, ve kterých se psala historie Československa i samostatného Česka.

„Těší mě, že kouzlo Černínského paláce přilákalo takové množství návštěvníků, které jsem mohl osobně přivítat. Ministerstvo zahraničí je totiž nejen sídlem české diplomacie, ale také místem, kde se potkává umění a historie. Genius loci Černínského paláce je opravdu unikátní a je skvělé, že lidé mají takový zájem vidět prostory, kde se tvořily nejprve československé a následně české dějiny,“ řekl ministr Jan Lipavský.

Historický nábytek, vzácné sochy, cenné tapiserie a gobelíny, ale i moderní lustry a umělecké sklo. To vše mohli návštěvníci zhlédnout. K vidění byly přístupné také prostory, kde ministři přijímají zahraniční návštěvy, ale též byt Jana Masaryka s pohnutou historií.  Veřejnosti byla přístupná také zahrada ve stylu anglického parku. Možnost její prohlídky potrvá i po dnešní akci, a to každý víkend až do října letošního roku.

.