Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministryně Lindh a ministra Svobody

 

11. 4. 2003 - Přepis tiskové konference ministra zahraničních věcí ČR C. Svobody a švédské ministryně zahraničních věci Anny Lindh.

Ministr zahraničních věcí C. Svoboda:

Dámy a pánové, úvodem chci říct, že jsme velmi rádi, že se tato návštěva uskutečňuje. Paní ministryně měla přednášku na Karlově univerzitě, kde proběhla diskuse o budoucnosti Evropy. Je naprosto zřetelné, že pozice zemí s obdobným počtem obyvatel mají velmi podobné postoje pokud jde o budoucnost Evropy. Jako příklad mohou uvést důraz, který je kladen na zachování rotujícího principu předsednictví. Panuje mezi námi shoda ve velmi citlivé otázce, kterou ČR často zdůrazňuje, a to aby mezivládní konference uzavírající výsledky Konventu byla sama ukončena až po vstupu nových zemí do EU. Tzn. abychom i my měli možnost nejenom se zúčastnit diskuse, ale také spolurozhodovat o výsledku Konventu a tedy i mezivládní konference.
Dále chci konstatovat, že jsme s paní ministryní vyjádřili solidaritu s demokraty na Kubě, kteří jsou předmětem velmi tvrdé represe ze strany státu. Podle našeho názoru je třeba zastavit tento způsob tlaku na demokratickou opozici a místo toho zahájit skutečný demokratický dialog. To je něco, co bude vítáno a zároveň kvalifikuje tuto zemi. Zároveň je to jediná cesta ke svobodě.

Ministryně zahraničních věcí Švédska A. Lindh:

I think it is a very important week we are entering into and we will sign the enlargement and then it will be a real fact. From now on we will be a union of 25. In spite of the Swedes in the past being a bit hesitant to the EU, they have always been very much in favour of the enlargement. In the past we have been very active in supporting the enlargement process and we are therefore welcoming the Czech Republic among the new members. At the same time, even as we are celebrating the enlargement, we always have to look at the future. Therefore, I think such bilateral discussions are very important to see what we can do together to strengthen the common foreign policy, to strengthen Europe's economic perspective being the most competitive economy in the years to come, and to try to strengthen the work in important areas for the Union. We have been discussing the Convention and the future IGC. As we have been very much in favour of the enlargement we think it is also natural that countries which are becoming new members of the Union will also take full part in the IGC. The IGC has to be made in such a way that the new members will be fully participating as new members. That also means not making it too quick, not having a too fast process to be able to really involve both present and new members in the IGC.
I think we have had good discussions today and I am looking forward to future close and good relations between our two countries.

Dotaz Reuters:

Do you think that Sweden will join the European currency zone earlier than the Czech Republic?

Ministryně zahraničních věcí Švédska A. Lindh:

We will have a referendum on September 14. I hope and work much for having a "yes" in the referendum and that means that we will introduce the Euro on January 1, 2006.

Ministr zahraničních věcí C. Svoboda:

Další pozitivní zpráva je ta, že se v naší diskusi opětovně potvrzuje připravenost Švédska liberalizovat volný pohyb osob, což je dobrá zpráva pro ČR, protože tato otázka je citlivá z hlediska vnímání rovnosti našich zemí jakožto členů EU a tento závazek byl znovu potvrzen.

Ministryně zahraničních věcí Švédska A. Lindh:

Absolutely, that is very important. That is one of the main objectives of the Union, to have the free movement of persons and therefore we are sticking to our position that, of course, free movement of persons should be introduced immediately for all the new member states.

Dotaz Právo:

Jaké jsou představy Vašeho ministerstva ohledně přistoupení ČR k Evropské měnové unii? Kryjí se plány ministerstva s prognózou nebo se záměry, které nedávno zveřejnila Česká národní banka?

Ministr zahraničních věcí C. Svoboda:

Naším přáním je splnit kritéria co nejdříve. Ale na tuto otázku Vám odpovím ve chvíli, kdy zjistíme, zda jsme schopni provést skutečnou reformu veřejných rozpočtů. Za sebe i za KDU-ČSL prohlašuji, že my to myslíme smrtelně vážně, aby se tato reforma provedla a věříme, že tatáž vůle je u našich partnerů. Od toho se nám odvine i skutečný odhad budoucnosti, kdy budeme schopni nejenom splnit kritéria, ale také přistoupit k měnové unii. Podle mého názoru by to mělo být v rozmezí let 2007-2009, ale záleží na tom, s jakou odvahou se vláda rozhodne provést reformu veřejných rozpočtů a nutná je také podpora PSP ČR této reformě.. Takže toto je klíč k řešení a teprve potom můžeme říct i jasnější odhad.
 

.