Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV ČR
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev Česka pro zasedání RB OSN 9. července 2024

 

9. července 2024

Kolegové,

v první řadě bych chtěl jménem Česka vyjádřit svou hlubokou lítost a smutek nad útoky na dětskou nemocnici Okhmatdyt, stejně jako na několik porodnic v Kyjevě a po celé Ukrajině, které vedly k mnoha mrtvým a zraněným. To, co se včera stalo, je nepřijatelné. Je to za hranicí únosnosti. Česko nejostřeji odsuzuje ničivé útoky spáchané Ruskou federací. Hrůzný spektákl neustálé smrti a destrukce způsobený očividnou agresí Ruska včera dosáhl nové temné kapitoly. Cílení na malé, nevinné a nemocné děti hypersonickými raketami je naprosto šokující. Útoky na civilisty a civilní objekty jsou válečnými zločiny a jakékoli takové útoky jsou nepřijatelné a musí okamžitě skončit.

Bohužel, Rusko nadále zcela ignoruje mezinárodní právo i požadavky na trvalý a spravedlivý mír. Je více než zřejmé, že argumenty typu „omylný úder“ nebo „způsobila to ukrajinská protivzdušná obrana“ zde nemají žádnou váhu. Ruská armáda musela dobře vědět, na jaké civilní cíle mířila a jaké škody tyto útoky způsobí. Kolegové, bez ohledu na to, jaké lži ruská propaganda nadále šíří, jednoduchá pravda zůstává: Putinovo Rusko je agresor. Zahájení této války o územní agresi je volbou Ruska. Hrubé porušení Charty OSN a mezinárodního práva je volbou Ruska. Bombardování škol a nemocnic je volbou Ruska. Zabíjení dětí a civilistů je volbou Ruska. Zamyslete se nad tím. Ti, kteří jsou za tuto válku zodpovědní, musí být postaveni před spravedlnost.

Kolegové, Ukrajina potřebuje naši podporu. Ukrajina brání svou územní celistvost a bojuje o své přežití. Chci využít této příležitosti a znovu potvrdit, že česká podpora Ukrajině zůstává neochvějná. Mezinárodní společenství musí podniknout konkrétní kroky k ukončení války a podpoře suverenity Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. Česko je odhodláno spolupracovat se všemi, kteří skutečně hájí klíčové principy Charty OSN, aby tato ruská agrese proti Ukrajině jednou provždy skončila.

Děkuji.

.