Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV ČR
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k prezidentským volbám v Ruské federaci

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky trvá na tom, že volby v Rusku ve dnech 15. až 17. 3. 2024 neproběhly transparentně a demokraticky.

Uskutečnily se během probíhající agresivní války proti Ukrajině a v podmínkách systematického potlačování ruské občanské společnosti, nezávislých médií a jakéhokoli náznaku opozice.

Řadě prezidentských kandidátů, zejména těm, kteří se staví proti agresi vůči Ukrajině, bylo zabráněno kandidovat. Ruští občané neměli přístup k úplným a nezávislým informacím, ani možnost volby kandidátů vystupujících proti stávajícímu režimu. Ruské úřady opětovně neumožnily pozorovatelské misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohlížet na průběh hlasování.

Rusko organizovalo hlasování i na okupovaných územích Ukrajiny. Česko neuznává konání této nelegitimní volební frašky v Autonomní republice Krym a ve městě Sevastopol a v částech Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti Ukrajiny. Okupace uvedených území představuje porušení nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny dle Charty OSN a principů mezinárodního práva. Cílem Ruska je opět legalizovat výsledky své agresivní politiky vůči Ukrajině. Přitom opakovaně porušuje mezinárodní právo, když zasahuje do suverenity cizích států.

Věříme, že ruští občané by měli mít právo si zvolit vedení státu ve skutečně svobodných a demokratických volbách.

.