Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv

 

10. prosince 1948, nedlouho po nástupu komunistického režimu v naší zemi, vyhlásilo Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv. (13:07, 7.12.2004)

Tento dokument, který definuje obecné předpoklady svobodné a důstojné existence jednotlivce i lidské pospolitosti, se stal základem celého pozdějšího systému mezinárodně-právní ochrany lidských práv. Jeho váhu potvrdil vývoj v celém poválečném období. Na myšlenky Všeobecné deklarace lidských práv se odvolávaly generace bojovníků za lidská práva v těch zemích, kde docházelo k jejich potlačování.

Koncem 80. let minulého století sehrál étos Deklarace významnou roli v okamžicích, které znamenaly definitivní rozklad bipolárního světa a konec nadvlády komunistické totality nad jeho velkou částí. Hodnoty, na nichž spočívá svoboda a důstojnost člověka, nejsou ani dnes na mnoha místech světa samozřejmostí. Všeobecná deklarace lidských práv proto zůstává i nadále dokumentem s trvalou platností.

Česká republika si připomíná výročí vzniku Deklarace spolu s demokratickým společenstvím světa a vyjadřuje své odhodlání i nadále hájit a prosazovat myšlenky, které jsou v ní obsaženy.

.