Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze západu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko podpořilo Globální kompakt OSN o uprchlících

 

ČR na základě usnesení vlády podpořila 17. prosince 2018 na jednání OSN v New Yorku Globální kompakt OSN o uprchlících, který pomůže ochraně pronásledovaných.

Česká republika společně s dalšími 181 zeměmi podpořila na Valném shromáždění OSN v New Yorku Globální kompakt OSN o uprchlících. Na jeho vzniku a vyjednávání se ČR aktivně podílela a přijatý kompakt je zcela v souladu s našimi zájmy a závazky.

Mezi jeho cíle patří zohlednit existující práva uprchlíků, potvrdit, že sousední státy země konfliktu, ze kterých uprchlíci utíkají, nesou zodpovědnost, ale i největší zátěž uprchlických situací a krizí. Potvrzuje také odpovědnost mezinárodního společenství prostřednictvím nabídnuté pomoci států OSN dle svých kapacit a politické vůle atd. Uprchlický kompakt nijak neomezuje českou migrační politiku.

Uprchlík je mezinárodním právem definován jako osoba, která je nuceně vysídlena ze své domovské země kvůli ozbrojenému konfliktu či pronásledování. Status uprchlíka je ukotven v Ženevské konvenci z roku 1951 a ČR je její smluvní stranou.

Naše země zažila v historii až příliš často situace, které z jejich občanů a obyvatel nedobrovolné uprchlíky učinily. Jen z totalitního Československa po únoru 1948 odešlo více jak 200 tis. osob, drtivá většina z nich získala status uprchlíka a mezinárodní ochranu.

S vědomím vlastní historické zkušenosti proto ČR podporuje mezinárodní ochranu pronásledovaných osob a podpořila rovněž přijetí Globálního kompaktu OSN o uprchlících, který je pomůže ochránit.

Pro doplnění uvádíme, že ČR v souladu s usnesením vlády nepodpoří Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci, který bude předmětem jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku ve středu 19. prosince 2018. ČR bude hlasovat proti jeho přijetí.

.