Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ukrajina a Jemen na jednání ministrů zahraničních věcí EU
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina a Jemen na jednání ministrů zahraničních věcí EU

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl českou delegaci na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 19. listopadu 2018 v Bruselu. Mezi hlavní diskutovaná témata Rady patřila bezpečnostní situace Ukrajiny a případ vraždy saudského novináře Chašukdžího. Ministři rovněž řešili humanitární krizi v Jemenu. Na jednání s ministry obrany byla diskutována společná evropská obrana.

Ministři zahraničních věcí členských států EU na svém pravidelném zasedání v Bruselu jednali o případu opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který byl brutálně zavražděn na půdě saudskoarabského konzulátu v Istanbulu. „ČR patřila k zastáncům projednání případu novináře Chášukdžího na půdě Rady EU pro zahraniční věci od samého počátku,“připomněl ministr Petříček. „Dnes jsme vyslali jasný signál, že jakékoliv útoky na novináře jsou pro nás absolutně nepřijatelné,“ zdůraznil šéf české diplomacie. „Svobodná společnost nemůže existovat bez svobodných a nezávislých medií,“ doplnil ministr Petříček.

Ministři evropské osmadvacítky se věnovali také posledním událostem na východní Ukrajině. Shodli se, že takzvané volby v povstaleckých regionech Ukrajiny jsou nelegální a v rozporu s Minskými dohodami a jen přispívají k další destabilizaci země. Věnovali se rovněž aktuální bezpečnostní situaci Ukrajiny. „Militarizace Krymského poloostrova a posilování ruské vojenské přítomnosti v Černém a Azovském moři jen dále zvyšují bezpečnostní rizika v regionu a ohrožují Ukrajinu,“ upozornil ministr Petříček.

Šéfové evropských diplomacií diskutovali o vývoji vojenského konfliktu v Jemenu zejména s ohledem na rozsah humanitární krize, která se dále prohlubuje. „ČR si je vědoma svých závazků v humanitární oblasti. Proto jsme na období 2017-2018 přislíbili a realizovali humanitární pomoc ve výši 1 mil. EUR zaměřenou na zdravotní péči a ochranu civilního obyvatelstva a na urgentní potravinovou pomoc,“ uvedl ministr Petříček. EU včetně ČR zdůrazňuje nutnost mírového řešení konfliktu v Jemenu a na jednání panovala shoda na zvýšení evropského tlaku na strany konfliktu s cílem přimět je k politickému řešení. 

Na závěr Rady FAC proběhlo jednání v rozšířeném formátu ministrů zahraničních věcí a obrany, kde ČR zastupoval vedle ministra Petříčka také náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Společné zasedání bylo věnováno evropské obraně a jejím projektům. Ministři diskutovali o posilování evropských civilních misí, které jsou důležitou součástí evropských aktivit na podporu stability a bezpečnosti v krizových regionech. Mezi tématy bylo také zřízení Evropského mírového nástroje (European Peace Facility). „Jeho ustavení povede k navýšení intervenční kapacity EU, dá nám do ruky stabilizační sílu při řešení krizí, boji proti terorismu nebo zvládání nelegální migrace,“ zdůraznil ministr Petříček. Ministři se věnovali rovněž projektům PESCO, kde Česko ve druhé vlně předložilo tři projekty zaměřené na využití prostředků elektronického boje a pasivních sledovacích systémů, na koordinaci výcviku pilotů proudových letounů a na ochranu proti zbraním hromadného ničení.

galerie

Ukrajina a Jemen na jednání ministrů zahraničních věcí EU

.