Ministr Hamáček v Chicagu
29.09.2018 / 09:00 | Aktualizováno: 10.09.2019 / 11:53
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček se ve dnech 27. – 28. září 2018 účastnil v Chicagu řady slavnostních akcí, uspořádaných u příležitosti 100. výročí založení Československa a setkal se s krajanskou komunitou.
První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček na úvod své dvoudenní návštěvy Chicaga uctil v kampusu chicagské univerzity památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který zde opakovaně působil. „Chicago stálo u zrodu našeho moderního státu - Charles Crane, místní podnikatel a filantrop, pozval T. G. Masaryka v roce 1902 na prestižní chicagskou univerzitu a představil jej americkému prezidentovi Woodrow Wilsonovi“, připomněl místopředseda vlády.
Následně se ministr Hamáček setkal s hlavními partnery České republiky v Chicagu, se zástupci různých oblastí společenského života, včetně podnikatelské a akademické sféry, kultury, politiky a vědy.
Vrcholem oslav 100. výročí vzniku republiky a obnovení české státnosti v americkém Chicagu byl slavnostní galavečer u příležitosti 100. výročí založení Československa. Po úvodním historickém filmu a státních hymnách oslovil místopředseda vlády Jan Hamáček přítomné hosty se slavnostním projevem, ve kterém připomněl historickou a klíčovou roli Spojených států při vzniku Československa a hluboké historické vazby mezi USA a ČR, na které se podařilo úspěšně navázat po Sametové revoluci v roce 1989. „V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně. Pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží - demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát - se staly základem nově vznikajícího Československa“, zdůraznil úřadující šéf české diplomacie.
Místopředseda vlády Hamáček rovněž ocenil jedinečné osobnosti z řad krajanů, kteří se významnou měrou zasloužili o česko-americké vztahy a poděkoval všem Čechoameričanům za jejich dlouholetou a neutuchající podporu ČR.
Mezi třemi stovkami hostů slavnostního galavečera byla řada významných krajanů a Američanů českého původu, například pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková, zástupci rodiny manželky Jana Masaryka Frances Crane, Anton Cermak Kerner, vnuk chicagského starosty Čermáka a syn guvernéra Illinois Otto Kernera, James Lovell, astronaut českého původu, Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy, zástupci University of Chicago, Benedictine University (založené českými imigranty) a další významné osobnosti.
Město Chicago má v česko-amerických vztazích mimořádné postavení. V Chicagu se odehrávaly zásadní historické události, které byly klíčové pro vznik Československa a pro jeho poválečnou obnovu. Opakovaně zde pobývali a našli útočiště českoslovenští prezidenti T.G. Masaryk a Edvard Beneš. Město Chicago se stalo rovněž centrem československé a české krajanské komunity, která patří dodnes k nejpočetnějším a nejaktivnějším v USA.