Náměstek Petříček na symposiu k české zahraniční politice
20.09.2018 / 08:51 | Aktualizováno: 10.09.2019 / 11:53
Ve Velkém sále Černínského paláce byl dne 19. září 2018 zahájen 10. ročník mezinárodního symposia k České zahraniční politice: „Rethinking the Future“, organizovaného Ústavem mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí, Friedrich-Ebert Stiftung a velvyslanectvími USA a Austrálie. Hlavní politický projev přednesl po uvedení ředitelem ÚMV náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.
Náměstek Petříček se ve svém projevu zaměřil na výhody i výzvy, které České republice přináší členství v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. „Evropská unie je základní politickým rámcem, ale mj. také potřebuje investovat mnohem více do bezpečnosti a obrany“, upřesnil náměstek Petříček s tím, že bezpečnost ČR má širší rozměr, kdy je potřeba hledět na pravé příčiny hrozeb a adekvátně na ně reagovat, včetně prostředků rozvojové pomoci. „NATO zůstává hlavním garantem naší bezpečnosti“, doplnil náměstek Petříček.
Petříček rovněž apeloval na společné překonání rozdílných pozic ohledně témat jako je migrace nebo vztahy k Rusku a připomněl hlavní teze svého projevu k transatlantické vazbě z minulého týdne. Podrobněji se také věnoval sousedním zemím, Východnímu partnerství a zejména Ukrajině a problémům zemí v jižním sousedství EU. „Česká zahraniční politika musí zachovat, oživit a rozvinout své nejlepší tradice jako například uváženou podporu lidských práv, kde jsou brutálně potlačována. Ale také se musí ujmout své patřičné úlohy v otázkách globálního významu, kde byla tradičně méně aktivní: například zápolení s klimatickou změnou v kontextu celosvětově vedoucí role EU v této otázce“, uvedl náměstek Petříček
Konference, kterou organizuje Ústav mezinárodních vztahů, se koná v dnech 19. - 20. září 2018 v Černínském paláci a jejím hlavním cílem je nabídnout diskusní prostor pro odborníky, akademiky a zainteresovanou veřejnost v oblasti mezinárodních vztahů na témata spjatá s českou zahraniční politikou. V průběhu konference tak vystoupí přední čeští akademici a experti s tématy zaměřenými na aktuální situaci ve střední Evropě a Visegrádské skupině, americkou zahraniční politikou nebo energetiku.
Součástí Sympozia je 20. září i panel věnovaný 50. výročí oslav pražského jara „Naše svoboda by neměla být považován za samozřejmou”, na kterém vystoupí jako klíčový řečník Prof. Joseph M. Siracusa z Austrálie, který je předním odborníkem na jadernou a mezinárodní bezpečnost. Mezi dalšími významnými hosty ze zahraničí lze uvést např. Mary Thompson-Jones z US Naval War College, Michito Tsuruoka z Japonska, Françoise Nicolase z Francie či Andrease Nölkeho z německého Frankfurtu.
Konference se koná za finanční podpory ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci dotačního titulu "Projekty v oblasti priorit zahraniční politiky ČR a mezinárodních vztahů pro rok 2018" a Mezinárodní souvislosti roku 1968.