Zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů zahraničních věcí a obrany
26.06.2018 / 11:32 | Aktualizováno: 10.09.2019 / 11:53
Zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) proběhlo v pondělí dne 25. června 2018 v Lucemburku. Vedoucím české delegace byl náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Ivo Šrámek, ministerstvo obrany zastupoval náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský. Hlavními tématy zasedání byly Evropská globální strategie, spolupráce EU a NATO a aktuální politický i bezpečnostní vývoj ve světě.
Rada byla zahájena společným jednáním ministrů zahraničí a obrany členských států EU k otázkám bezpečnosti a obrany, zaměřeným zejména na pokrok v implementaci Evropské globální strategie. Konkrétně se hovořilo o stálé strukturované spolupráci (PESCO, Permanent Structured Cooperation), vojenské mobilitě či o Evropském mírovém nástroji (EPF, European Peace Facility). Rada přijala závěry k bezpečnosti a obraně a zhodnotila také úkoly Evropské rady z března 2018 týkající se potírání hybridních hrozeb.
V průběhu setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem ministři vedli diskusi na téma spolupráce EU a NATO. „V transatlantických vztazích je nyní důležité, aby v době rostoucího geopolitického napětí současný obchodní spor mezi EU a USA neeskaloval a nezasahoval klíčové oblasti spolupráce, zejména společnou obranu,“ zdůraznil náměstek Šrámek.
Pracovní oběd ministrů za účasti zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN Martina Griffithse byl věnován aktuálnímu bezpečnostnímu a politickému vývoji v Jemenu. Zvláštní vyslanec předložil svou vizi budoucího mírového plánu a ministři přijali k Jemenu závěry Rady, kde se hovoří zejména o nezbytnosti pokračování mírových jednání a apeluje se na ukončení bojových operací, které mají dopad na zhoršování již nyní katastrofální humanitární situace.
Brífink vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku se týkal aktuálních politických témat, zejména výsledků prezidentských voleb v Turecku a nedávného summitu USA a KLDR v Singapuru.
Rada rovněž projednala současný vývoj v oblasti Afrického rohu a Rudého moře, kde probíhá řada konfliktů, což ohrožuje hlavně bezpečnost námořní plavby v této oblasti, dále implementaci Globální strategie EU a vývoj v Jordánsku. Ministři přijali kromě závěrů Rady k Jemenu také závěry k Sahelu/Mali a rozhodnutí Rady, kterým se stanoví pravidla pro řízení projektů v rámci PESCO.
Na okraj ministerského jednání se na pozvání ministra zahraničních věcí Řecka Nikose Kotziase uskutečnila pracovní snídaně ministrů zahraničí členských států EU s jejich albánským protějškem Ditmirem Bushatim.